Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (769. den): Ukrajinci odrazili jeden z největších tankových útoků celé války, ale nejsou to jen dobré zprávy

Ukrajinský důstojník přihlíží palbě dělostřelectva nedaleko Bachmutu. Foto: ČTK / AP / Efrem Lukatsky
Ukrajinský důstojník přihlíží palbě dělostřelectva nedaleko Bachmutu. Foto: ČTK / AP / Efrem Lukatsky

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • U Toneňke se změnil charakter bojů, Rusové nasadili nové velké rezervy.
  • Část ukrajinských vojáků hlásí, že se zlepšila situace s dělostřeleckou municí.
  • Padla vesnice Vodjane u Avdijivky, Rusové postoupili i ve městě Ivanivske.
  • Jak ukrajinské telefony chytají Šáhidy a jak se je Rusové snaží ničit.
  • Mapa dne – Toneňke, Vodjane a Ivanivske.
  • Videa dne – odhození ruských bomb FAB; tři BMP v jednom kráteru; dezorientovaná posádka tanku se potuluje po bojišti.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za úterý 2. dubna. Situace na některých místech už může být jiná.

U Toneňke se změnil charakter bojů, Rusové nasadili nové velké rezervy. V úterý jsme ve Vývoji bojů zmínili velkou tankovou bitvu u Toneňke nedaleko Avdijivky. Podle dostupných informací se jí v sobotu 30. března zúčastnilo 36 tanků a 12 BMP. Operace skončila těžkými ztrátami na ruské straně, přišla o 12 tanků a osm bojových vozidel pěchoty a zbytek musel ten den ustoupit. Ztráty vojáků nejsou známé, ale u takových počtů techniky to musely být minimálně desítky vojáků.

Rusy u Toneňke během víkendu zastavila kombinace dělostřelectva, FPV dronů, řízených protitankových střel a ukrajinských obrněných vozidel. Na prvním videu americký Javelin zasáhne pohybujícího se ruského obrněnce. Velká exploze mluví sama za sebe.

Tuto bitvu západně od nedávno dobyté vesnice nepřímo potvrdily i ruské zdroje. Wargonzo například v neděli napsal, že zde ruská armáda postupuje s „jistými problémy“. Jak ukazují různá videa a fotografie, jde o eufemismus k zakrytí rozsahu ztrát, které jsou velké i na poměry této války. Podle některých zdrojů šlo dokonce o největší tankový útok od začátku invaze. Koncentrace techniky na tak malém kousku země je opravdu málo vídaná.

Mohlo by se proto zdát, že se jedná o výlučně dobrou zprávu, protože mimořádně velký ruský útok selhal. Je to ale komplikovanější, což přiznávají i Ukrajinci.

Útok podnikl jeden z pluků 90. gardové mechanizované divize a právě její zapojení je vysvětlením problému. Místo tohoto boje je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější