Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Problém tří těles má problém. Tvůrci Hry o trůny zaostali za čínskou konkurencí časově i kvalitou

Problém tří těles. Liam Cunningham jako Wade, Jess Hong jako Jin Cheng a Sea Shimooka jako Sophon. Foto: Netflix
Problém tří těles. Liam Cunningham jako Wade, Jess Hong jako Jin Cheng a Sea Shimooka jako Sophon. Foto: Netflix

Čekali jsme pět let, ale dočkali jsme se. David Benioff a D. B. Weis, kteří po zakončení veleúspěšné Hry o trůny prchli z HBO k Netflixu, představili svou novinku, seriál Problém tří těles. Tentokrát však před sebou měli dvojitou výzvu. Nejen uspokojit globální kult fanoušků knih, ale také porazit čínskou konkurenci, která svou první řadu adaptace téhož díla ukázala již před rokem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Sci-fi drama Problém tří těles je stejně jako Hra o trůny adaptací knižní série, která je ověnčena cenami a má na celém světě spoustu fanoušků. I v kontextu dosavadní tvorby zmíněné tvůrčí dvojice jde o sci-fi událost minimálně letošního roku.

Historický úspěch, jehož tato dvojice producentů a scenáristů s Hrou o trůny dosáhla, totiž nelze přehlédnout, ba ani smazat její ambivalentně hodnocenou poslední řadou. Zvlášť když si nyní, poučeni předchozím nezdarem, chytře vybrali knižní sérii, která je už ukončená, a neměla by tedy pro ně představovat stejně obtížnou výzvu jako dílo George R. R. Martina.

Benioff a Weiss u Hry o trůny prokázali, že tvorba vlastních, zcela originálních dějových linek není jejich předností. Mají-li ale k dispozici již hotovou knižní předlohu, dokáží stvořit skvělou podívanou, jež láme rekordy sledovanosti a sbírá ceny Emmy.

Není proto divu, že Netflixu se jejich nápad na adaptaci sci-fi pokladu čínské literatury o 1800 stranách zalíbil. Výsledkem je historicky nejdražší první řada zcela nového seriálu, jaká kdy pod taktovkou Netflixu vznikla. Každá z osmi epizod podle všeho streamovací gigant vyšla na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Seriály

Televize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější