Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Odešla jsem ze Slovenska. Jsem lhostejná?

Odpověď na otázku, zda nás náhoda, že jsme se kdesi narodili, zavazuje k tomuto místu jistým dluhem, hledám už léta. Ilustrace: Deník N
Odpověď na otázku, zda nás náhoda, že jsme se kdesi narodili, zavazuje k tomuto místu jistým dluhem, hledám už léta. Ilustrace: Deník N

Esej Karolíny Klinkové: Můj slovenský mozek se do Česka přestěhoval před šesti lety a zatím se domů nevrátil. Pochybnosti, zda jednám správně, pociťuji každý den – představit si, že se na Slovensko vrátím, je ale stále obtížnější.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V poslední době o mně někdo neustále diskutuje.

Mluví o mně komentátoři, sociologové i prezidentští kandidáti. Předhánějí se v názorech na to, kdo mě vytvořil a kdo za mou existenci nese odpovědnost; v popisech toho, jak se cítím a jak vidím svět; v interpretacích, proč jsem se rozhodla tak, a ne onak. „Houfné odchody“, „zlomené hole“, „odlité mozky“, zazní v téměř každé takové debatě.

Můj mladý slovenský mozek se do Česka odlil před téměř šesti lety a zatím se domů nevrátil.

Tento text není příspěvkem do debaty o tom, zda mladí odcházejí do zahraničí kvůli aktuálnímu dění více než kdysi; není návodem na to, jak mladé lidi, kteří ze Slovenska odešli, dostat zpátky. Není pokusem o popsání jakési univerzální zkušenosti, protože nevěřím, že něco takového existuje. A není ani obhajobou mého rozhodnutí. Pochybnosti, zda jsem jednala – a stále jednám – správně, pociťuji každý den. Je jich příliš mnoho na to, abych se s nimi vypořádala v jednom článku.

Tento text je zkrátka popisem toho, jak se jednomu odlitému mozku s jeho rozhodnutím ze Slovenska odejít žije. Je o komplikovaném pocitu ztráty i zisku zároveň; o smutku, který pociťuji při pohledu na svou rodnou zemi; o pochybnostech, které neumím setřást – a také o pocitu jen velmi těžko popsatelné viny.

Banalita příběhu

„Už mě to všechno s prominutím sere!“ zvolá

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Slovenské volby

Slovensko

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější