Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Američtí diplomati hlásí nekončící útoky „ostrým zvukem“ způsobujícím závratě i krvácení. Je za nimi Rusko?

Havanský syndrom dostal název podle města, kde jej američtí představitelé začali hlásit nejdříve – na nově zřízeném velvyslanectví na Kubě. Foto: Floridan Wehde, Unsplash
Havanský syndrom dostal název podle města, kde jej američtí představitelé začali hlásit nejdříve – na nově zřízeném velvyslanectví na Kubě. Foto: Floridan Wehde, Unsplash

Napadení vysíláním jakéhosi ostrého zvuku v průběhu posledních let vyvolalo už u více než stovky amerických představitelů bolesti hlavy, omdlévání, dezorientaci i krvácení z nosu. Příznaky známé jako havanský syndrom nyní potvrdila také mluvčí Pentagonu. Podle novinářů i některých vyšetřovatelů za nimi stojí Rusko.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lidem, kteří o tom vyprávěli, jejich okolí dlouho nevěřilo. Náhlé ostré zvuky, které způsobují velkou bolest hlavy, zažívají američtí diplomaté už osm let, ale postoj jejich vlády je stále odmítavý. Až včera vůbec poprvé ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že příznaky známé jako havanský syndrom zažil i představitel Pentagonu, který se zúčastnil loňského summitu NATO v litevském Vilniusu.

„Mohu potvrdit, že vysoký úředník ministerstva obrany

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rusko

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější