Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dějepis budoucnosti: méně chronologické výuky, děti se budou učit i o historii genderu

Školy by podle nového kurikula měly povinně začít vyučovat ve školním roce 2027/2028. Ilustrační foto: Mikuláš Křepelka
Školy by podle nového kurikula měly povinně začít vyučovat ve školním roce 2027/2028. Ilustrační foto: Mikuláš Křepelka

Návrh nového kurikula pro základní školy přináší zcela nové pojetí dějepisu. Autoři se zaměřili především na rozvoj historického myšlení žáků a chápání souvislostí. Rámcový vzdělávací program nepracuje s klasickým chronologickým plánem výuky, který ale mohou školy i nadále zvolit. Součástí je také výuka témat z dějin genderu či postavení žen.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Do konce května se může odborná i široká veřejnost vyjádřit k návrhu nové revize kurikul (rámcových vzdělávacích programů) pro základní školy, který vytvořili odborníci pod hlavičkou Národního pedagogického institutu.

Klíčová reforma, na kterou české školství čeká už řadu let, má být založená především na kompetencích a gramotnostech žáků, které by se spolu s hlavními průřezovými tématy, jako je například péče o wellbeing nebo udržitelné prostředí, měly prolínat všemi učebními oblastmi a obory.

Dlouhodobě sledovaná je třeba výuka dějepisu, která je často kritizována. Řada stávajících učebnic i školních vzdělávacích programů stále pracuje s velkým množstvím dat a faktů, které žáci musí memorovat.

Ani stávající kurikulum přitom nevyžaduje znalost obrovského množství dat a pracuje spíše s obecnějším chápáním dějin. Příkladem je povinný výstup „žák objasní příčiny a důsledky vzniku třicetileté války a posoudí její důsledky“. Návrh nového kurikula je ale mnohem revolučnější. Nepracuje totiž

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější