Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Deník N a Spiegel: BIS ukázala na Bystroně z německé AfD

Petr Bystron, známá postava krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). Foto: ČTK
Petr Bystron, známá postava krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). Foto: ČTK

Bezpečnostní informační služba upozornila českou vládu i zahraniční partnery, že se ruská vlivová síť přes Prahu snažila ovlivnit nadcházející volby do Evropského parlamentu. A to i skrze platby některým antisystémovým politikům. Deníku N a německému týdeníku Der Spiegel se ze čtyř zdrojů podařilo ověřit, že česká kontrarozvědka v této souvislosti do Berlína odeslala i jméno poslance krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) Petra Bystroně. Právě jej BIS – jak sdělila německým tajným službám – podezírá, že od proruské sítě dostal peníze.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Německý politik českého původu odmítl dát na dotazy Deníku N konkrétní odpověď.

„Český Deník N nebudu podporovat, není to novinařina. Jste milá, všechno fajn, nerušíte mě, ale já vám jenom zcela přátelsky říkám, že vás nepovažuji za novináře a žádné informace vám poskytovat nebudu,“ reagoval na dotaz, zda dostal od proruské sítě peníze.

Na opakovanou otázku, zda může převzetí peněz potvrdit, či vyvrátit, prohlásil: „Už to, jak jste položila tu otázku, je úplně mimo, úplně mimo, a proto říkám, že vám nic neřeknu.“

Když se pak Bystroně zeptal německý týdeník Spiegel, odpověděl mu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská síť v Praze

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější