Deník N

Blázen, když se to hodí. Z ODS mě nikdy nevyloučí, fotit s Fialou se ale nesmím, říká starosta Novotný

Starosta pražských Řeporyj Pavel Novotný. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Starosta pražských Řeporyj Pavel Novotný. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Z bulvárního novináře se stal starostou pražských Řeporyj. Na rozdíl od mnoha jiných komunálních politiků je o Pavlu Novotném slyšet i v celostátních médiích – díky jeho boji s nelegálními ubytovnami, autovraky, ale také kvůli netradičním názorům a výrokům, které v konzervativní ODS jinak těžko uslyšíte.

Sám sebe dlouhá léta označoval za krále bulváru, a dost možná právem. Pokud se v Česku mluvilo o bulvárních novinářích, většinou zaznělo i jeho jméno. Stal se hrdinou dokumentu Dělníci bulváru a svým neoficiálním titulem se rád chlubí i dnes z pozice starosty jedné z pražských městských částí. Do čela radnice na jihozápadním okraji metropole usedl loni na podzim, když jím vedená kandidátka ODS vyhrála s téměř třiceti procenty hlasů.

V kanceláři starosty Novotného v centru 4,5tisícového městysu, který je součástí Prahy od roku 1974, naleznete pomníček jeho milované fotbalové Slavie, štosy dokumentů, ale také velkou mapu Řeporyj se zapíchnutými špendlíky.

Ty podle barev ukazují místa, kde se nacházejí nelegální ubytovny pro cizince, což je nyní hlavní téma, kterým se v nové roli zabývá. Právě jeho boj s ubytovnami dokonale ilustruje Pavla Novotného jako politika.

„Populisticky jsem dal před volbami heslo, že v Řeporyjích nebudou žádné nové ubytovny pro cizince, protože místní to trápí. Lidi štve, že jsou na náměstí Ukrajinci. Mně je to jedno, protože si myslím, že to jsou často chudáci, kteří se sem chodí vyspat. Ale populisticky jsem to napsal do programu, tak jsem to musel začít řešit,“ drmolí Novotný zapáleně ve své kanceláři.

„Brzy jsem ale zjistil, že problém není ani tak v tom, že by tady těch ubytoven bylo hodně. Tedy ono jich tady je hodně, ale těch ilegálních, kterým jsem teď vyhlásil svatou válku,“ dodává. V boji s nimi využívá nejen své funkce, ale také známostí z médií, svých zdrojů u policie a především sociálních sítí, kde ho sledují tisíce lidí.

Živě vysílal například to, jak nepovoleně vstoupil na soukromý pozemek jedné z ubytoven, kde vysvětloval, jak funguje podvodný byznys a proč ho nikdo odtud nevyhodí – sice tu je nezákonně, ale majitelé na něj policii nezavolají, protože sami tu nelegálně podnikají.

Starosta se sadou šperháků, pomocí kterých se vloupává do nelegálních ubytoven. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Podobně tomu bylo začátkem roku, kdy se rozhodl vyřešit problémy s autovraky, které v Řeporyjích zabírají parkovací místa. Městská policie je nemůže odtáhnout, pokud nepřekáží v provozu.

„V noci na sobotu došlo k nevysvětlené sérii paranormálních jevů, během kterých se čtyři autovraky vydaly na pouť vzduchem a ucpaly komunikace,“ popsal, jak „neznámí vandalové“ přesunuli vraky do silnice, aby je musela policie odtáhnout. „Lidi to tady prostě štvalo, tak jsem to musel nějak řešit,“ objasňuje.

Skoro si člověk říká, zdali se jeho názory, myšlenky a především činy shodují s postoji ODS. Člen strany, pro kterou je nedotknutelné soukromé vlastnictví a svoboda nakládat s vlastním majetkem, se chlubí sadou šperháků, které používá na to, aby se dostal do

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější