Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Příště je příště. Teď je teď.“ Nový film Wima Wenderse Dokonalé dny ukazuje, jak najít krásu a klid v každodennosti

Hirajama a jeho neteř ve filmu Dokonalé dny. Foto: Aerofilms
Hirajama a jeho neteř ve filmu Dokonalé dny. Foto: Aerofilms

Do českých kin vstoupil film Dokonalé dny od německého režiséra Wima Wenderse. Poetický pohled do každodenního života uklízeče toalet v Tokiu skrze jemné detaily a meditativní atmosféru zve k zamyšlení nad významem rutiny a její každodenní přítomnosti v našich životech.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nový film Wima Wenderse, původně zamýšlený jako série krátkých filmů o tokijských architektonických toaletách a jejich designérech, se nakonec vyvinul do něčeho zcela nečekaného. Wenders v něm spatřil jedinečnou příležitost vyprávět jemnou, láskyplnou a detailní charakterovou studii, která nás zasvětí do ustálených, avšak tiše se měnících vzorců každodenního života uklízeče záchodů.

Meditativní film se odehrává v Tokiu a zavádí nás do života málomluvného šedesátníka Hirajamy, který obývá skromný byt ve čtvrti Ošiage.

Každé ráno se probudí, složí futonovou postel, upraví si knírek a zalije květiny. Poté vyjde ven, pozdraví oblohu a z automatu si koupí kávu na cestu do práce. Během jízdy si poslechne nostalgickou hudbu ze šedesátek a pak se věnuje své práci – úklidu esteticky působících veřejných toalet v hlavním městě Japonska.

Ve své práci se Hirajama potýká s mladým a nezodpovědným kolegou Takašim, který ho vybízí k 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější