Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Klaus, Rajchl i krajní pravice ze západní Evropy. Kteří politici si padli do noty s webem placeným z Ruska?

Web Voice of Europe. BIS zjistila, že je financovaný z Ruska. Foto: Repro Deník N
Web Voice of Europe. BIS zjistila, že je financovaný z Ruska. Foto: Repro Deník N

Web Voice of Europe, který dává prostor protisystémovým politikům, je podle BIS financovaný z Ruska. Zmapovali jsme, kteří politici – včetně českých – mu poskytovali rozhovory. Mnozí ho vyzdvihovali jako příklad nezávislé žurnalistiky, například Jindřich Rajchl, který ocenil, že web na jeho demonstraci loni v září „napočítal“ 150 tisíc lidí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Více než rok před volbami do Evropského parlamentu začal z Česka fungovat web Voice of Europe, který dává prostor především antisystémovým a krajně pravicovým politikům z různých zemí Evropy. Deník N popsal pozoruhodnou produkci tohoto webu už loni na podzim.

Nyní Bezpečnostní informační služba (BIS) vládu informovala o tom, že tento server je financován z Ruska a je součástí jeho snahy o ovlivnění evropských voleb.

Čtenáři při návštěvě webu mohou přepnout do různých jazyků, některé texty jsou převzaté z jiných zahraničních serverů. Klíčovým obsahem média jsou nicméně rozhovory s politiky, často z proruských či antisystémových stran z řady zemí. Někteří z nich měli být za své výstupy v médiu placeni.

Rozhovory dal serveru například

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Ruská síť v Praze

Ruský vliv v ČR

Volby do Evropského parlamentu

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější