Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak získat dotaci na soláry pro seniory a nespálit se? Radíme, jak se vyhnout nepoctivým dodavatelům

Dotace na soláry či zateplení z programu Nová zelená úsporám Light jsou určené seniorům a nízkopříjmovým domácnostem. Vše se řeší přes počítač, stát proto garantuje bezplatné poradenství. Ilustrační foto: Adobe Stock
Dotace na soláry či zateplení z programu Nová zelená úsporám Light jsou určené seniorům a nízkopříjmovým domácnostem. Vše se řeší přes počítač, stát proto garantuje bezplatné poradenství. Ilustrační foto: Adobe Stock

Od ledna se po přestávce rozběhly dotace, v rámci nichž může stát seniorům a nízkopříjmovým domácnostem plně proplatit zateplení domu a solární ohřev vody. Kolem programu Nová zelená úsporám Light se ale točí i dodavatelé, kteří mohou žadatele klamat. Vysvětlujeme, jak program funguje a jak nenaletět.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co je Nová zelená úsporám Light?

Jde o součást programu Nová zelená úsporám, který spravuje Státní fond životního prostředí (SFŽP). „Light“ verze programu je určena lidem, kteří jsou ohroženi energetickou chudobou a nemohou si dovolit investovat do menších úsporných opatření týkajících se bydlení.

NZÚ Light se vztahuje na důchodce včetně invalidních a na domácnosti pobírající přídavky na děti či příspěvek na bydlení. Tito lidé musí bydlet ve vlastním domě, vlastnit byt či držet podíl v bytovém družstvě. Dotaci lze také získat, když žadatel či žadatelé pobývají na vlastní chatě. V každém případě musí mít člověk v daném obydlí trvalý pobyt, a to nejpozději od 12. září 2022.

Od tohoto data se odvíjí i další podmínka. Lidé s přídavky na děti nebo příspěvkem na bydlení mají na dotaci nárok jen tehdy, když danou sociální dávku začali čerpat po tomto termínu. Není přitom nutné, aby ji pobírali po celou dobu.

V případě důchodců je nutné, aby všichni členové domácnosti byli v penzi. U invalidních důchodců se z hlediska dotace uznává až třetí stupeň postižení. Výjimku představují případy, kdy s penzistou v domácnosti žije člověk, který o něj pečuje, nebo žadatel-důchodce v obydlí vychovává dítě do 26 let či ubytovává uprchlíka. Možný je také případ, kdy je dům penzisty spoluvlastněný například jeho potomkem. Nárok na dotaci má ale důchodce jen tehdy, když má jeho dospělé dítě trvalý pobyt jinde, nebo když je samo také v penzi.

Na dotační peníze nedosáhnou lidé, jejichž nemovitost

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější