Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Putinův „kníže temnot“ a jeho spojenec. Kdo podle BIS přes Česko ovlivňoval evropské volby

Peníze z Ruska do Evropy podle BIS posílal Viktor Medvědčuk. Foto: kremlin.ru
Peníze z Ruska do Evropy podle BIS posílal Viktor Medvědčuk. Foto: kremlin.ru

Dva ukrajinští proruští politici a podnikatelé, Viktor Medvědčuk a Arťom Marčevskij, jsou podle Bezpečnostní informační služby hlavními postavami případu ovlivňování voleb do Evropského parlamentu. Jejich jména jsou přitom dobře známá v jiném kontextu: oba dlouhé roky prosazovali ruské zájmy na Ukrajině a oba se tam kvůli tomu dostali do střetu se zákonem. Jenže zatímco oligarcha Medvědčuk nyní působí v Rusku, Marčevskij přesídlil do Česka.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Viktor Medvědčuk a Arťom Marčevskij se podle BIS pomocí peněz z Ruska snažili ovlivnit volby do Evropského parlamentu. I když o Marčevském asi v Česku slyšel málokdo, ačkoliv zde žije, Medvědčuk je známá postava – nejen kvůli svému zajetí a výměně za bojovníky pluku Azov.

Oligarcha a někdejší mediální magnát Medvědčuk byl na Ukrajině dlouhodobě považován za Putinova člověka. Nejen obrazně, pojí je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská síť v Praze

Ruská válka na Ukrajině

Ruský vliv v ČR

Ukrajina

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější