Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

K natočení videa přesvědčil Catherine tchán král, říká odbornice. Konspirace a sítě mění chování britské monarchie

Britská princezna Catherine během svého vystoupení. Foto: Kengsingtonský palác
Britská princezna Catherine během svého vystoupení. Foto: Kengsingtonský palác

„Mnozí se prostě nesmířili s tím, že princezna z Walesu v lednu absolvovala operaci a tři měsíce se bude léčit. V současnosti, když vidíme, že i známé osobnosti se fotí pomalu na operačním stole nebo hned po zákroku, aby vyslaly vzkaz na sociální sítě, se tento přístup Kensingtonského paláce ‚vymykal normálu‘,“ řekla expertka na královskou rodinu Irena Cápová.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Celý tento případ otevírá otázku, kde končí právo veřejnosti na informace a kde začíná právo jednotlivce na soukromí v těch nejintimnějších problémech,“ řekla Irena Cápová.

V rozhovoru vysvětlila:

  • některé okolnosti zveřejnění videa, v němž princezna Catherine oznámila, že má rakovinu,
  • její odlišný přístup oproti tomu, který zvolil taktéž nemocný král Karel III.,
  • dopad nové doby – tlaku sociálních sítí a konspirací – na britskou královskou rodinu.

V pátek večer bylo publikováno video, na kterém britská princezna Catherine informovala veřejnost, že podstupuje léčbu rakoviny. Překvapilo vás její oznámení, nebo jste ho očekávala?

Byla jsem od začátku přesvědčena, že princezna z Walesu ohledně svého zdraví komunikuje transparentně a jasně. V lednu oznámila, že podstupuje rozsáhlou operaci v břišní oblasti a že ji poté čeká tříměsíční léčba. Tak to bylo.

Mezitím ale vzniklo obrovské množství konspiračních teorií, které šířila především americká média. Ta spekulovala o takových nesmyslech, jako jsou plastické operace, což je v britské královské rodině naprosto nereálné.

Bylo ale jasné, že se to týká zdraví, což napověděl i fakt, že skutečně nekomunikovala, nebyla vidět na veřejnosti a bylo zřejmé, že se kolem ní semkla nejbližší rodina, a to nejen rodina prince Williama, ale i její vlastní, tedy Middletonovi. Vytvořili kolem ní takříkajíc ochranný val.

Její matka Carol se k nim domů nastěhovala a bylo evidentní, že Catherine má zdravotní problémy a musí ležet. Babička tedy přišla pomáhat s dětmi – už jen z toho bylo jasné, že půjde o něco vážného. Ale že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Británie

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější