Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mapa: Očkování proti černému kašli někde nemají desítky procent dětí. Jak je na tom váš region?

Očkovat proti černému kašli a dalším pěti nemocem by se měly děti nechat očkovat v devátém až desátém týdnu. Ilustrační foto: Adobe Stock
Očkovat proti černému kašli a dalším pěti nemocem by se měly děti nechat očkovat v devátém až desátém týdnu. Ilustrační foto: Adobe Stock

Proočkovanost kojenců proti černému kašli je celorepublikově velmi vysoká. Takzvanou hexavakcínu dostalo v Česku v průměru více než 96 procent dětí. Mezi jednotlivými okresy se ale situace velmi liší. Ve kterých částech země mají děti nejmenší ochranu proti této nemoci? Podívejte se na interaktivní mapu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Černý kašel je letos na výrazném vzestupu, od začátku roku se už nemoc prokázala u více než 4250 lidí. Nejvíc ohrožuje novorozence a děti do jednoho roku, pro které může být fatální.

Především pro ty, které nejsou očkované. Ať už kvůli tomu, že jsou ještě příliš malé, proto, že jejich rodiče vakcínu odkládají, nebo proto, že je vůbec nechtějí očkovat. Anebo také proto, že v jejich okolí není volný pediatr.

Celorepubliková data však v tomto ohledu nevypadají vůbec špatně. Poslední dostupná čísla z roku 2021 ukazují, že takzvanou hexavakcínu proti černému kašli a dalším pěti nemocem dostalo v Česku 96,6 procenta dětí narozených v tomto roce.

Rekordmanem v tomto základním dětském očkování je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Černý kašel

Očkování

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější