Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Evropští politici na Putinově výplatní pásce. Rusové se pokoušeli z Prahy ovlivnit letošní volby

Odkrývání proruské vlivové sítě sice začalo v Česku, postupně se ale rozrůstá do dalších evropských zemí. Ilustrace: Deník N / Adobe Stock
Odkrývání proruské vlivové sítě sice začalo v Česku, postupně se ale rozrůstá do dalších evropských zemí. Ilustrace: Deník N / Adobe Stock

Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila Ruskem organizovanou síť, která se snažila v různých evropských zemích ovlivnit volby do europarlamentu. Podle kontrarozvědky docházelo v Praze k předávání hotovosti protisystémovým politikům z Německa, další prostředky mířily na provoz proruského zpravodajského webu. Popisujeme detaily jedné z největších odhalených ruských vlivových operací posledních let.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vláda Petra Fialy zařadila na český sankční seznam další dva lidi a jednu firmu. Rozhodnutí souvisí s aktuálním odhalením BIS, podle nějž se Rusové z Prahy snaží ovlivnit volby do Evropského parlamentu v Německu, Francii či Belgii.

„Rozhodli jsme se tímto krokem zasáhnout vlivovou síť, která by měla závažný dopad na bezpečnost České republiky,“ oznámil Fiala, podle nějž je činnost skupiny dobře zadokumentována na více než 300 stranách a má zahraniční přesah. Premiér také poděkoval BIS, která podle něj odvedla důležitou práci.

„Akce BIS odhalila, jakým způsobem Rusko vlivově působí na území států Evropské unie a jak se snaží ovlivňovat politické procesy v našich zemích,“ uvedla k tomu na sítích kontrarozvědka.

Hlavními aktéry vlivové sítě podle kontrarozvědky byli dva původem ukrajinští podnikatelé a politici s úzkými vazbami na Rusko – Viktor Medvědčuk a jeho blízký spolupracovník Arťom Marčevskij. Kromě nich vláda na sankční seznam zapsala i českou společnost Voice of Europe, která sídlí v centru Prahy a provozuje proruský zpravodajský web.

Jakmile je někdo zařazen na sankční seznam, Finanční analytický úřad mu zmrazí majetek. Podle zdroje z ministerstva financí však firma Voice of Europe bude moci fungovat dál. „Budou jí ale zmrazeny účty, majetek a zisk nepoputuje k osobám, které jsou na podnik napojené,“ vysvětluje zdroj.

Na základě informací z několika dobře informovaných zdrojů popisujeme, jak ruské schéma fungovalo.

BIS

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská síť v Praze

Ruský vliv v ČR

Sankce proti Rusku

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější