Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Reportáž: Proruský politik ze sankčního seznamu domů nepřišel. Jeho blízcí vynášeli tašky

Přesně 27 minut trvalo otci Arťoma Marčevského, než si sbalil tuto tašku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Přesně 27 minut trvalo otci Arťoma Marčevského, než si sbalil tuto tašku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Kromě ukrajinského politika Viktora Medvědčuka, blízkého ruskému prezidentovi, zařadila česká vláda na sankční seznam také Arťoma Marčevského. Ten utekl do Česka v první uprchlické vlně na jaře roku 2022. Marčevskij neprchal před válkou, ale před ukrajinskými bezpečnostními složkami a v Česku se ztratil mezi statisíci běženci. Nezahálel však, stál za proruským dezinformačním webem a usadil se v Líbeznicích u Prahy. Reportéři Deníku N se ho tam pokoušeli zastihnout.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Arťom Marčevskij se usadil v jednom z řadových domků v Líbeznicích u Prahy. Sousedé popisují, že v domě se pak často sjížděli rusky hovořící lidé ve „velmi drahých autech“.

Marčevskij v den, kdy ho česká vláda zařadila na sankční seznam – a tedy kdy by měl okamžitě přijít o přístup ke svým účtům–, doma nebyl. Před domem nestál ani jeho mercedes. Zato tu byl

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská síť v Praze

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější