Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tisícihlavý pěvecký sbor, 150 hudebníků a výdaje v hodnotě 60 tisíc korun. První český hudební festival proběhl právě před 120 lety

První český hudební festival proběhl v dubnu 1904. Foto: dobová pohlednice
První český hudební festival proběhl v dubnu 1904. Foto: dobová pohlednice

První český hudební festival proběhl před 120 lety, o Velikonocích roku 1904 v pražském Průmyslovém paláci. Vedl jej skladatel Antonín Dvořák a program kromě jeho vlastních prací tvořila díla Smetanova, Bendlova a Fibichova. Příběh festivalu v sobě má všechny atributy velkého dramatu a stojí za to si jej připomenout, zvláště v Roce české hudby.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Literatura o „Prvním českém hudebním festivalu“ převážně mlčí. Nabízí slovníková hesla a subjektivní pohled memoárů. Komplexní příběh o jedné legendě se před námi otevře teprve ve chvíli, kdy nahlédneme také do dobového tisku.

Myšlenka na uspořádání Prvního českého hudebního festivalu vzešla z prostředí Umělecké besedy již v roce 1902. Následovalo však dvouleté martyrium, během nějž nebylo vůbec jisté, zda se festival podaří zorganizovat.

I sama Umělecká beseda se po čase vzbouřila. Měnil se program. Rostly obavy z finančního krachu. Termín se na poslední chvíli několikrát posunul. A když už festival konečně začal, zasáhlo do jeho průběhu počasí.

Hitmaker Händel

Na festivalové mapě hrála už od osmnáctého století významnou roli Anglie, která se tehdy doslova zbláznila do Georga Fridricha Händela, často hraného na veřejnosti při charitativních příležitostech. Po Händelově smrti v roce 1759 popularita jeho oratorií ještě zesílila a stala se základem festivalové produkce.

Místem konání přestaly být výhradně kostely a katedrály a program se poprvé přesunul také do sekulárních prostor včetně parků.

Kontinent do festivalové kultury výrazně promluvil o století později. V srpnu 1876 poprvé proběhly v Bayreuthu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Hudba

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější