Deník N

Bloger s milionem fanoušků Stalingulag: Rusko bude demokratickou zemí, my jsme také Evropané

Alexandr Gorbunov přijel do Prahy na pozvání organizace Prague Civil Society Centre na akci Unlock 2019. Foto: Radek Dětinský pro Prague Civil Society Centre
Alexandr Gorbunov přijel do Prahy na pozvání organizace Prague Civil Society Centre na akci Unlock 2019. Foto: Radek Dětinský pro Prague Civil Society Centre

Na Twitteru ho sleduje více než milion lidí. Alexandr Gorbunov pod přezdívkou Stalingulag kriticky komentuje dění v Rusku a patří k nejznámějším blogerům v zemi. Bavili jsme se s ním nejen o politické situaci, ale i o tom, proč v Praze uvidíte na ulici více vozíčkářů než v Moskvě.

Nedávno vás ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj označil za nejdůležitějšího politického komentátora v Rusku. Cítíte se tak?

Je příjemné vědět, že mě Alexej čte. To, co řekl, se ale ani tak nevztahuje ke mně osobně nebo mým publicistickým zásluhám a schopnostem. Je to spíše celková diagnóza ruské publicistiky, protože je jí velmi málo. A ta, co existuje, neformuluje myšlenky pro široký okruh čtenářů. Ve většině článků si řeší hlavně věci mezi sebou. Není u nich vidět dialog s širším ruským publikem.

Stalingulag: jeho twitterový účet, https://twitter.com/StalinGulag

Píší o tématech, která zajímají jenom je?

Ano, píší o tématech, která zajímají především je samotné a lidi, kteří sledují politiku velmi podrobně. Insideři si tam mezi sebou vyřizují účty. Člověk, který žije daleko od Moskvy, má spoustu problémů a těžko se mu vychází s penězi, nikdy nebude řešit, kdo komu dal like nebo sdílel něčí příspěvek.

Moji čtenáři mi píší, že v mých postech vidí témata, která nenajdou v televizi a novinách, a že píšu prostým jazykem, kterým oni mluví. Kdyby ruští novináři naplňovali potřeby lidí, těžko by Stalingulag byl tak populární.

Jak vznikla přezdívka Stalingulag?

Od jisté doby chce Rusko a lidé, kteří ho řídí, napodobovat příslušníky NKVD (předchůdce tajné služby KGB, pozn. redakce), kteří neohroženě chrání bezpečnost státu a plní rozkazy. Líbí se jim obraz doktora Zlouna, který využívají jak na domácí, tak mezinárodní scéně. Chtějí, aby se jich lidé báli.

Ve skutečnosti jsou to ale prostě obchodníci, kteří tento obraz využívají k tomu, aby vydělali peníze. Nedávno u plukovníků FSB našli doma 12 miliard rublů v hotovosti. Je to absurdní a groteskní, jak se snaží z Ruska udělat karikaturu Sovětského svazu. Stalingulag je pak karikatura této reality.

Jak jste s tím začal? Prostě jste si založil účet na Twitteru?

Měl jsem osobní účet na Twitteru, který jsem pak časem přejmenoval na Stalingulag. Nebyl to žádný projekt, nic jsem neplánoval. Zdálo se mi to jako dobrý vtip, protože když člověk vidí profilovou fotku se Stalinem a jméno Stalingulag, čeká, že tam bude něco hezkého o Stalinovi.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Rusko

V tomto okamžiku nejčtenější