Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Evropská hra na zodpovědnou migrační politiku vhání voliče do náruče extrémní pravice

Jen hlídat hranice nestačí. Ilustrační foto: ČTK
Jen hlídat hranice nestačí. Ilustrační foto: ČTK

Komentář Kateřiny Velíškové: Krajní pravice v Evropě sílí. Mnozí voliči se totiž domnívají, že středové strany neřeší migraci efektivně. Místo populistických řešení je ale třeba mluvit o migraci otevřeně a vyvarovat se symbolických restrikcí, které nic neřeší.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když se zeptáte průměrného Evropana v dotazníku, většinou řekne, že by se pravidla pro imigraci do EU měla zpřísnit. Konkrétní preference se liší dle země původu, socioekonomické situace či situace na trhu práce. Většina evropských voličů ale do větší či menší míry podporuje omezení imigrace, na což nutně reagují politické strany napříč kontinentem.

Politici ale v otázkách migrace nepracují jen s většinovými preferencemi společnosti. Důležité jsou také požadavky pracovního trhu a velkých firem, které často volají po přílivu další levné pracovní síly. Toto je i případ České republiky, jejíž průmysl zahraničních pracovníků hojně využívá. Nad rámec poptávky po levné pracovní síle mezi rozvinutými ekonomikami také často probíhá souboj o vysoce kvalifikované vzdělané profesionály.

Politici a státní správa se často snaží mezi oběma požadavky balancovat. Výsledkem často bývají zákony a regulace, které mají pouze symbolický význam. Oblíbenou politikou jsou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Migrace a uprchlíci

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější