Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co s ruskými penězi na evropských účtech? Poslat miliardy Ukrajině nemusí být snadné, opatrné je i Česko

Ukrajinští vojáci během výcviku. Ilustrační foto: Efrem Lukatsky, ČTK/AP
Ukrajinští vojáci během výcviku. Ilustrační foto: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Zmrazená ruská aktiva na účtech v EU ročně generují miliardové zisky. Evropská komise proto navrhla využít tyto výnosy přímo ve prospěch Ukrajiny. Česká republika podle informací Deníku N tento návrh podporuje, čeká ale na detailnější analýzu. „Je to obrovský precedens, který bude mít i náklady,“ popisuje člověk blízký vyjednávání. Vysvětlujeme, o co nyní jde a v čem může být problém.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Návrh Komise počítá s tím, že devadesát procent z výnosů ze zmrazených ruských aktiv by mělo směřovat přímo na nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu prostřednictvím speciálního unijního fondu, Evropského mírového nástroje, deset procent by přes rozpočet Unie mělo směřovat na rekonstrukci země.

Klíčové je, že se jedná pouze o výnosy ze zmrazených ruských aktiv, ne o samotná aktiva. I tak by využití výnosů mohlo být problematické, a je proto potřeba připravit právní cestu, která by nebyla soudně napadnutelná.

„Od počátku se ukazuje, že na jedné straně je politická vůle a na druhé straně je zde celá řada právních otázek, které musejí být vyřešeny. Česká republika je určitě připravená se do toho zapojit, ale musíme najít to správné celoevropské řešení,“ řekl k tomu na dotaz Deníku N premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že je potřeba

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější