Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Firmy zaměstnávající bývalé vězně nebo závislé by mohly získat příspěvek jako ty, které dávají práci handicapovaným

Sociální kavárna v Praze dává šanci znevýhodněným. Foto: Barbora Zimová, Deník N
Sociální kavárna v Praze dává šanci znevýhodněným. Foto: Barbora Zimová, Deník N

Vláda posílá do Sněmovny zákon upravující podmínky pro podniky, které zaměstnávají sociálně znevýhodněné osoby. Jejich klienty jsou například propuštění vězni nebo lidé léčící se ze závislostí. Stát by jim za to mohl poskytovat příspěvky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Když někdo přijde, že by chtěl založit kavárnu jako sociální podnik, jako první mu řeknu, proboha, to nedělej,“ směje se Josef Šedivý. Terapeut a sociální pracovník z centra pro drogově závislé Sananim je ale přesto s projektem právě takové kavárny spojený. Jmenuje se Café Therapy, zaměstnává osoby se sociálním znevýhodněním a letos oslaví 19 let.

V České republice je řada podniků dávajících práci osobám se zdravotním postižením, zato už méně těch, které se zaměřují na osoby znevýhodněné sociálně. „Café Therapy je součástí Sananimu, takže cílovou skupinou jsou lidé užívající psychoaktivní látky rizikovým způsobem,“ představuje kavárnu Šedivý.

U řady závislých dochází nejprve k přetrhání sociálních vazeb s rodinou, později během léčby přijdou o přátele, protože to bývají také uživatelé drog. Když dotyčný nemá zázemí, kam se může vrátit, ani práci, kterou by si udržel, velmi lehce může

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Podnikání

Sociální politika

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější