Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Mohl by ohrozit bezpečnost státu.“ Česko vyhostilo muže, který šířil kremelskou propagandu v ČT i v rozhlase

Alexandr Barabanov v pořadu Máte slovo České televize v době ruské anexe Krymu v roce 2014. Foto: repro ČT
Alexandr Barabanov v pořadu Máte slovo České televize v době ruské anexe Krymu v roce 2014. Foto: repro ČT

Posledních deset let v Česku šířil prokremelské a protiukrajinské postoje. V době po anexi Krymu patřil k nejvýraznějším veřejným osobnostem, které se v médiích vyjadřovaly k Ukrajině z ruského pohledu. Nyní jej česká vláda vyhostila s odůvodněním, že by mohl ohrozit bezpečnost státu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Po ruské okupaci Krymu šířil v Česku nejznámější kremelské dezinformace o tom, že Rusy na Ukrajině pronásledují fašisté nebo že se na Ukrajině od roku 2000 připravovaly „akce fašistů a nacistů“, kteří pak převzali moc v zemi.

Český stát dlouho nevěděl, jak se má postavit k cizincům, kteří podobné narativy v Česku šíří. K ráznému kroku se nyní, deset let po anexi Krymu a dva roky po zahájení plnohodnotného útoku na Ukrajinu, vláda odhodlala v případě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ruský vliv v ČR

Sankce proti Rusku

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější