Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Ukrajina drží pozice, Zirkon na scéně a ruské útoky na americké diplomaty

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Nový ruský způsob útoků na Kyjev odhalil schopnosti a možná i limity střel Zirkon. Ukázalo se ale také, že Rusové v uplynulých letech podle všeho podnikali cílené útoky na americké diplomaty ve světě. U Avdijivky ukrajinští obránci odrazili velký tankový útok.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jimiž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Zirkony nad Kyjevem: Rusko proti ukrajinské metropoli použilo moderní výkonné střely Zirkon, odpalované z oblasti Krymu. Zejména díky vysoké rychlosti je u Zirkonů krátká varovací doba, Ukrajinci ale hlásí i sestřely těchto střel. Podrobněji se Zirkonům věnujeme níže.

Útoky na energetiku: Čekalo se, že se Rusové pokusí dalekonosnými střelami zničit ukrajinskou energetickou soustavu v zimě, ale nestalo se tak. Naopak se na tento cíl, terorizující zejména civilní obyvatelstvo, zaměřili až na jaře.

Příkladem je zničená vodní elektrárna v Záporoží nebo tepelná elektrárna v Charkově. Ukrajina kvůli tomu musela začít dovážet elektřinu. Jen během útoků z 22. a 29. března bylo těžce poškozeno pět ze šesti elektráren největšího soukromého dodavatele elektřiny DTEK.

Situace na frontě. Pro přejití do interaktivní verze klikněte do mapy. Zdroj: map.ukrdailyupdate.com

Ukrajinci hloubí zákopy: Ukrajinci se poučili a po neúspěšné loňské ofenzivě a poté, co iniciativu na frontě převzalo Rusko, začali budovat důkladná vícepásmová opevnění – tak jako dříve Rusové. Podrobně se tomu věnuje tento díl Vývoje bojů. Ukrajinci to mají těžké v tom, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější