Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čím to je a proč nás to má zajímat? Rozebíráme, co stojí za poklesem důvěryhodnosti armády

Momentka z výcviku českých vojáků. Foto: 41. mechanizovaný prapor, Armáda ČR
Momentka z výcviku českých vojáků. Foto: 41. mechanizovaný prapor, Armáda ČR

Analýza: Výzkum společnosti STEM před několika týdny ukázal pokles důvěry v českou armádu. Příznivci vládních stran z toho vinili opoziční rétoriku, hnutí ANO zase Fialův kabinet. K čemu je důvěra armádě vlastně dobrá a o jakých možných vlivech se nemluvilo? Pokusili jsme se ty dosud neznámé i známé zařadit na časovou osu, aby bylo vidět, která období propadu důvěry nejvíc odpovídají.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nejdříve si řekněme, o jaká čísla jde: jedná se o trendový výzkum ústavu STEM, který dotaz na důvěru v armádu klade respondentům dlouhodobě. Otázka je obecná a stručná, což je pro sledování trendů a vývoje obecné hladiny důvěry řemeslně běžný postup.

Pohled na graf STEM ukazuje, že důvěra v armádu a policii rostla od roku 1994, kdy byly obě instituce nazírány prizmatem komunistického reliktu a startovací čáru měly nevalnou.

Mírný pokles zaznamenala důvěra v armádu v polovině nultých let 21. století (možná v souvislosti s vyšetřováním kauzy kolem letounů Gripen), pak se růst důvěry obnovil a maxima 78 procent dosáhla

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Armáda ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější