Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co Putin chtěl, mohl zvládnout bez války. Udělal to špatně a pozdě, míní slavný ruský komentátor

Maxim Ševčenko je kontroverzní ruský komentátor, analytik, absolvent Moskevského leteckého institutu a občasný politik. Zdroj: council.gov.ru
Maxim Ševčenko je kontroverzní ruský komentátor, analytik, absolvent Moskevského leteckého institutu a občasný politik. Zdroj: council.gov.ru

Náš rozhovor byl tancem mezi slovy. Občas jsme se za ně chytali. Maxim Ševčenko je v oboru přesvědčování protistrany o vlastních pravdách velmistr. Je stále ještě v Rusku, na svobodě a hlásá své názory, často velmi kontroverzní, v různých liberálních i neliberálních médiích. Jeho kanál na YouTube sledují statisíce lidí. Ví, kam až může v kritice režimu i jeho strůjce Vladimira Putina zajít. Na této hraně bravurně balancuje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Jsem socialista. Ale ne komunista,“ říká o sobě. „Rozhodně nejsem liberál. A myslím si, že liberalismus je pro Rusko smrtelným nebezpečím,“ upozorňuje, aby bylo jasné, co od něj lze čekat.

Maxima Ševčenka sledují a poslouchají v Rusku i za jeho hranicemi statisíce lidí. Poskytuje vzácnou možnost nahlédnout do uvažování ruského intelektuála, který zastává tvrdě kritické postoje k západní společnosti, ale i k režimu Vladimira Putina.

Odsuzuje vraždy opozičních lídrů Borise Němcova i Alexeje Navalného, z podobných zločinů ale obviňuje i Západ. Jako jeden z mála v Rusku žijících komentátorů je ochoten poskytnout rozhovor novinářce ze země zařazené na ruský seznam nepřátel.

Na co jsme se mimo jiné ptali:

  • Co má Putinův represivní režim společného s Janem Žižkou?
  • Proč Rusko nechápe, že na Ukrajině probíhá dekolonizace?
  • Proč se Rusko potřebuje rozdělit o svou vinu se Západem?

Jak tančit na nejtenčím novinářském ledě

Jste mimo jiné novinář. Jak můžete profesi, která vyžaduje svobodné prostředí, provozovat v současném Rusku?

Je válka, takže to je těžké. Ale pořád ještě nežijeme v totalitní éře, kterou představovala komunistická epocha, kdy byla společnost nucena k ideologické solidaritě. My teď žijeme v postideologické éře. Protože elitářský status a peníze hrají daleko větší roli než ideologie.

Žádný fašismus ani komunismus nebo liberalismus, jak jsme je znali ve 20. století. Zůstaly nám jen obrovské korporace nadnárodních rozměrů.

Putinův režim od vás žádnou ideologickou spoluúčast nepožaduje? Zdálo se mi, že ano…

Ne ne. Ideologická solidarita vyžadována není, musíte ovšem respektovat určitá pravidla. Já například

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jak přemýšlí Putinovo Rusko

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější