Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Musí se během práce trpět? Čeští filmaři si stěžují na šikanu, obtěžování i mobbing a zhoršení duševního zdraví

Janka Neustupová (uprostřed) a Linda Pilková (vlevo) od podzimu loňského roku sbíraly data od pracovníků u českého filmu a zjišťovaly, jaké jsou v odvětví podle nich problémy. O tomto tématu mluvily v projektu Insight i s kameramankou Radkou Filipskou (vpravo). Zdroj: Janka Neustupová
Janka Neustupová (uprostřed) a Linda Pilková (vlevo) od podzimu loňského roku sbíraly data od pracovníků u českého filmu a zjišťovaly, jaké jsou v odvětví podle nich problémy. O tomto tématu mluvily v projektu Insight i s kameramankou Radkou Filipskou (vpravo). Zdroj: Janka Neustupová

Proslov režisérky Darii Kashcheevy na Českých lvech před deseti dny upozornil na pracovní podmínky českých filmařů. Ty prověřil i aktuální průzkum, který mapuje, jak se pracuje mužům a ženám v českém filmovém průmyslu. Kromě stresu, nepravidelné pracovní doby a také finanční nestability řada filmařů v šetření uvedla, že se opakovaně setkali s bossingem a sexuálním obtěžováním. Pro většinu z více než tří stovek respondentů měla práce u filmu negativní dopad na jejich duševní zdraví.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je to více než týden, co mladá filmařka Daria Kashcheeva svým projevem na Českých lvech pobouřila část veřejnosti. V rámci děkovného proslovu při přebírání ceny pro nejlepší studentský film za svůj absolventský snímek Electra totiž promluvila o dilematu mezi tvorbou a mateřstvím. Při proslovu ale režisérka nerespektovala nastavený časový limit a dočkala se napomenutí z režie.

Kromě toho, že se veřejně debatovalo o tom, zda se režisér přenosu při přerušení jejího projevu zachoval správně, vyšlo na výsluní téma, které je povědomé řadě žen – kloubení mateřství s kariérou. Jak se nyní ukázalo, není to jediný problém, který může trápit řadu pracovníků v tomto odvětví. Ukazují to výsledky výzkumu Insight, který se zaměřil na pracovní podmínky u českého filmu.

Zástupci filmového průmyslu se shodují, že výsledky jsou naléhavé a že je třeba něco změnit. Otázka je, jak dlouho to bude trvat.

Šikana, mobbing, formální tresty

„Byla jsem uprostřed příprav na jeden český seriál pod vedením nejmenované komerční televize v režii známého režiséra. S mou agentkou jsme se snažily dostatečně s předstihem komunikovat scény, které obsahovaly nahotu a intimitu. Ze strany produkce se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Film

Sexuální násilí a obtěžování

Česko, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější