Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Život nezkrátí, ale umí ho velmi znepříjemnit.“ Odborník vysvětluje, jak se projevuje a léčí dráždivý tračník

Vladimír Kojecký. Foto: Marie Dámková, Deník N
Vladimír Kojecký. Foto: Marie Dámková, Deník N

Máte dlouhodobě bolesti břicha, potíže se stolicí, ale lékaři vám žádné onemocnění nenašli? Dost možná trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS). Gastroenterolog Vladimír Kojecký v rozhovoru mluví o tom, jak se choroba typická pro západní civilizaci projevuje či jak se léčí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • Jak se dráždivý tračník projevuje?
  • Jací lidé tímto onemocněním trpí nejčastěji?
  • Jak mohou tyto problémy pravděpodobně vzniknout?
  • Jak se stravovat a žít, pokud máme tyto potíže?
  • Dá se dráždivý tračník vyléčit?

Můžete mi na úvod vysvětlit, co to je syndrom dráždivého tračníku?

Syndrom dráždivého tračníku je onemocnění funkčního charakteru. To znamená, že my lékaři u lidí s tímto onemocněním nejsme schopni na střevě najít změny jako například zánět, nádor, a přesto není v pořádku.

Pacienti, kteří jsou kvůli potížím vyšetřováni, bývají leckdy překvapeni, že jim vyšetřeními, při kolonoskopii nic nenajdeme. Myslí si, že jim jejich potíže nikdo nevěří, když se „tam“ nic nenašlo. Není tomu tak. Jedno z diagnostických kritérií dráždivého tračníku předpokládá vyloučení onemocnění s podobnými příznaky, tedy že pacientovi není nic jiného.

Dráždivý tračník je onemocnění – či spíše skupina celé řady poruch, které mají za následek změnu fungování střeva. Dráždivý tračník dokáže pacientům život komplikovat, ale nezkrátí jim ho. Například oproti nádoru. Proto mají někdy nemocní pocit, že jsou na okraji péče a lékaři upřednostňují pacienty s jinými problémy. Není tomu tak.

Jak se tyto poruchy projevují?

Dráždivý tračník má několik typických příznaků. Déletrvající změny ve frekvenci a konzistenci stolice, diskomfort až bolesti břicha. Typické je, že potíže se po stolici zmenšují.

Mohou být tyto projevy u různých lidí různě? Někdo má spíše zácpu, někoho jiného zase trápí průjmy…

Ano, ty projevy jsou obecně různé. Podle převládajících potíží rozeznáváme čtyři skupiny nemocných.

První jsou pacienti, u kterých

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Zdraví

Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější