Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (749. den): Tak zranitelní jako teď Ukrajinci dlouho nebyli. Musí se zakopat a věřit, že brzy dorazí munice od Čechů

Ukrajinští vojáci střílející směrem na Bachmut. Foto: Profimedia
Ukrajinští vojáci střílející směrem na Bachmut. Foto: Profimedia

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Ukrajinci jsou momentálně nejslabší od léta 2022.
  • Nemají dost dělostřeleckých nábojů ani na obranu, otázkou je, kdy přijdou „české“ granáty.
  • Scholz stále odmítá poslat Taurusy.
  • Mapy dne: Robotyne a Orichiv.
  • Videa dne: Legie překážejí a Rusové Ukrajincům zničili dva vrtulníky.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za středu 13. března. Situace na některých místech už může být jiná.

Zakopat se, držet pozice, sehnat více vojáků a doufat v americké zbraně. Tak se dá ve zkratce popsat stav na frontě v březnu 2024, jak aktuální ukrajinskou strategii shrnuli vojenští experti Svobodné Evropě.

I týdny po prohrané bitvě o Avdijivku vypadá situace na 1200kilometrové frontě více než špatně. „Je fér říci, že Ukrajinci jsou nyní nejslabší pravděpodobně od poloviny roku 2022,“ citoval server polského vojenského analytika Konrada Muzyku, který nedávno navštívil několik míst na frontě.

Ukrajinci podle něj stále nejsou schopni výrazně oslabit ruský postup. Předpovídá proto pomalé obsazování nových vesnic a osad.

„Nepříteli se zatím nepodařilo prorazit obrannou linii v sektoru Avdijivka. Snaží se ale neustále postupovat a alespoň trochu postoupit tam, kde je to možné. V současnosti nejvíce tlačí na vesnici Orlivka,“ popsal situaci zástupce velitele 3. útočné brigády Maxym Žorin.

Rusové jsou u této vesnice nedaleko Avdijivky ochotní obětovat množství vojenské síly i techniky.

Důvodů, proč je situace tak neutěšená, je více:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější