Deník N

Jakl a Feri. Anatomie dvou napadení a toho, co následovalo

Útoky jak na Dominika Feriho, tak Ladislava Jakla jsou naprosto stejně nepřijatelné. Ilustrační foto: Fotolia
Útoky jak na Dominika Feriho, tak Ladislava Jakla jsou naprosto stejně nepřijatelné. Ilustrační foto: Fotolia

Komentář Jana Moláčka: Dvě napadení ve dvou měsících, jejichž motivem byly politické názory obětí, a skutečnost, že těmi oběťmi byli shodou náhod zastánci názorů pravděpodobně přesně opačných, poskytují dobrou příležitost ke srovnání. Útoky na Dominika Feriho a Ladislava Jakla jsou si v mnohém podobné, v reakcích na ně však můžeme najít řadu rozdílů, které je užitečné analyzovat.

Tak předně – oba útoky jsou naprosto stejně nepřijatelné. V obou případech podle zpráv, které není důvod zpochybňovat, byly zřejmě motivem politické názory napadených.

V Boršicích i v Praze napadli dva útočníci jednu oběť. Násilí si v obou případech vyžádalo, pokud lze soudit, přibližně stejně závažná poranění.

A v obou případech lze zaznamenat i určitou snahu o zpochybňování a relativizaci, která je v různé formě a míře provází.

U napadení Ladislava Jakla někteří komentující zpochybňují, zda k němu vůbec došlo. Je to vůči Jaklovi neslušné a je třeba to odmítnout. Jistě – novináři mají povinnost ověřovat fakta a nemohou automaticky přijímat ničím nepodloženou výpověď kohokoliv, ani údajné oběti trestného činu. Jenže to se týká novinářské práce, od komentujících na sociálních sítích je zdůrazňování absence důkazů jen přiléváním oleje do ohně.

O názorech Ladislava Jakla si můžeme myslet cokoliv, ale není vyhlášeným fabulátorem. Zaslouží si stejnou důvěru, jakou dopřáváme třeba muslimkám vypovídajícím také bez důkazů o útocích a nadávkách ze strany islamofobů. Policie Deníku N také potvrdila, že se napadením Ladislava Jakla zabývá. Upozornil ji lékař, který Jakla ošetřoval. Ten by to neudělal, kdyby Jakl žádné zranění neměl.

Navíc – atmosféra ve společnosti je bohužel taková, že Jaklův příběh nezní nijak nevěrohodně. V řadě lidí na obou stranách pomyslné bariéry napříč společností roste napětí a pocit, že „ti druzí“ likvidují jejich sny a šance. To je extrémně nebezpečné.

Odpůrci Dominika Feriho by zase měli

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

V tomto okamžiku nejčtenější