Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Asi myslel první várku.“ Pojar a Fiala vyvrací prezidentova slova, že máme dost peněz na munici pro Ukrajinu

Podle Tomáše Pojara Česko ještě rozhodně nemá přísliby na pokrytí ukrajinských potřeb munice. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Podle Tomáše Pojara Česko ještě rozhodně nemá přísliby na pokrytí ukrajinských potřeb munice. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Prezident Petr Pavel oznámil, že se podařilo shromáždit potřebnou částku v rámci českého plánu na nákup 800 tisíc dělostřeleckých nábojů pro Ukrajinu. To ale rozporuje poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar, který tuto iniciativu koordinuje. „Pan prezident pravděpodobně mluvil o první dodávce, celou iniciativu ještě pokrytou nemáme,“ řekl Deníku N. Následně to potvrdil i premiér Petr Fiala. „Podařilo se nám zatím vybrat dostatek peněz na nákup první dodávky 300 000 dělostřeleckých granátů,“ napsal.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Česko v posledních týdnech slaví velký diplomatický úspěch: evropské státy v rámci jeho iniciativy investují v přepočtu miliardy korun na nákup nedostatkové munice pro Ukrajinu. Dnes prezident Petr Pavel oznámil, že se akce vydařila.

„K dnešnímu ránu jsme shromáždili celkovou částku pro nákup veškeré munice, tedy 800 tisíc kusů,“ prohlásil Pavel při návštěvě Středočeského kraje. „Z české strany potom bude následovat informace všem těm přispívajícím státům o harmonogramu a jak budeme postupovat dál,“ dodal.

Tuto zprávu převzaly světové agenturyukrajinská média. Jenže poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar Deníku N sdělil, že Česko ještě dostatečnou částku přislíbenou nemá.

„Rozhodně ještě nemáme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější