Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

ODS obnovuje buňku v Přerově bez Knoblochových lidí. Jeden si od něj půjčil, další s ním podnikal

Robert Knobloch na Ideové konferenci ODS v roce 2012. Zdroj: Youtube.
Robert Knobloch na Ideové konferenci ODS v roce 2012. Zdroj: Youtube.

ODS obnovuje svou přerovskou okresní organizaci. Ta skončila po policejní razii na olomouckém krajském úřadě kvůli údajné korupci silničních zakázek. Hlavní postavou kauzy je stíhaný podnikatel a bývalý politik ODS Robert Knobloch, s nímž byla řada přerovských občanských demokratů spojená. Někteří se do nové buňky už ani nepřihlásili.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jedním z politických důsledků kauzy silničních zakázek v Olomouckém kraji bylo zrušení přerovské buňky ODS. Právě jejími členy totiž byly hlavní postavy korupční kauzy – podnikatel Robert Knobloch a Michal Zácha, exnáměstek olomouckého hejtmana.

Obnovu přerovské okresní stranické organizace měla na starosti trojice tamních občanských demokratů – Petr Caletka, Petr Kouba a Jakub Navařík.

„Nyní jsme přerovskou buňku znovu zaregistrovali a jsme ODS Přerov, místo ODS Přerov 1. Vyzvali jsme členy, kteří by se chtěli hlásit, ať se přihlásí,“ řekl Deníku N Petr Kouba. Podle Caletky se nakonec do místního sdružení přihlásilo celkem 39 lidí.

„Ve starém místním sdružení bylo 96 členů, v novém je nás nyní 39. Možná jsem čekal, že to bude trochu vyšší počet, třeba přes padesát členů, ale i toto číslo je docela dobré,“ řekl Caletka, který vystřídal Záchu na postu přerovského zastupitele.

S dotazem, jestli se chtějí přidat do nové stranické buňky, obeslalo nové vedení stávající členy začátkem roku. „Pak jsme je také obvolávali, ale dělo se to, že se nás někteří ptali, jestli tam je stále pan Knobloch. Když jsme řekli, že ne, uvedli, že už v přerovské ODS být nechtějí,“ řekl Caletka. Při mapování členů strany ve městě narazil na zhruba patnáct lidí, kteří neměli v Přerově trvalé bydliště.

„Tyto členy jsme nakonec vůbec neoslovili, protože měli trvalé bydliště v Olomouci nebo Šternberku. Je otázka, jestli po celou dobu nebyli členové jen formálně,“ řekl Caletka, který se obával například toho, že se do místního sdružení budou chtít přihlásit i politici spojení s Robertem Knoblochem.

Jde například o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Korupce

Mapa vlivu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější