Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Armáda potřebuje desítky tisíc nových záložních vojáků. Jaké varianty jejich získání jsou ve hře?

Čeští vojáci varují, že armáda vysokým tempem přichází o zálohy – bývalé absolventy vojenské základní služby, kteří dovrší šedesát let a přestanou z pohledu zákona být vojáky v záloze. Ilustrace: Deník N
Čeští vojáci varují, že armáda vysokým tempem přichází o zálohy – bývalé absolventy vojenské základní služby, kteří dovrší šedesát let a přestanou z pohledu zákona být vojáky v záloze. Ilustrace: Deník N

Dvacet let bylo v Česku slovo vojna tabu a neslo si s sebou nevábný nános minulosti. Věci se nejspíš mění, v politické reprezentaci ale při jeho vyslovení procitá zejména touha říci hlasité „ne“. To ale neřeší problém nedostatečných armádních záloh, bez nichž sebevyzbrojenější armáda v boji neobstojí. Popisujeme novou misi, do níž se pustil náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když šéf české armády nedávno řekl, že podle jeho názoru bude Česko „někdy v budoucnosti muset začít uvažovat o nějaké nové formě vojenské služby, ať už povinné, nebo dobrovolné“, dočkal se rychlého odmítnutí od šéfů koalice i opozice.

„Česká republika – a určitě ne moje vláda – se žádným způsobem nechystá zavést nějakou povinnou službu nebo něco podobného. Nikdo se nemusí bát, že by tu někdo vůbec uvažoval o zavedení nějaké povinné vojny,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS).

„Proč není schopen najmout dostatečný počet vojáků? Je neschopný, ať nabírá profesionální vojáky,“ vzkázal Řehkovi šéf ANO Andrej Babiš, který náčelníka generálního štábu kritizuje a uráží trvale.

Tato kritika už může nést plody: důvěra v armádu se propadla a šéf výzkumu STEM Jaromír Mazák pro iRozhlas.cz připomněl, že Česko žije v prostředí, kde se armáda „již delší dobu stává terčem politických útoků“. Těch se často dopouští právě hnutí ANO, jak jsme popsali zde.

Rychle to shodit ze stolu

Česko zavedlo profesionální armádu v roce 2004 v souladu s trendem v souměřitelné části světa. Zdál se logický: napětí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Ruská válka na Ukrajině

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější