Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusos no pasarán! Za Ukrajinu a za Bolívara! Proč u Dněpru bojují vojáci z Kolumbie

Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny
Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny

Jihoamerická Kolumbie má díky desetiletím války proti levicovým rebelům množství lidí s vojenským výcvikem, pro které je ukrajinský vojenský plat dostatečně vysoký na to, aby jako žoldáci hájili Evropu před agresorem z východu. O zájmu Kolumbijců bránit Ukrajinu před Rusy píše z Latinské Ameriky Tomáš Nídr.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Manuel Barrios se zapojil do bitvy proti ruským silám na Ukrajině, protože mu banka hrozila zabráním jeho zastaveného domu v Kolumbii. Luis Alejandro Herrera se vrátil na frontu, aby získal zpět své úspory, které ztratil při neúspěšném pokusu dostat se nelegálně z Mexika do Spojených států. Jhoan Cerón bojoval, protože potřeboval peníze na výchovu malého syna. Všichni tři zemřeli ve válce, o které podle svých blízkých věděli pramálo a která je příliš nezajímala.

Tak začíná reportáž z listopadového New York Times, která se zabývala nasazením kolumbijských žoldáků v bojích na Ukrajině. K jejich působení přitáhl v polovině února pozornost ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který jihoamerické republice vyčetl, že proti rekrutování svých obyvatel nic nedělá. Bogota na výtky z Moskvy reagovala s tím, že občané, kteří se se zbraní v ruce proti útočníkům postavili, do východní Evropy vyrazili na vlastní pěst i riziko.

Kolumbijští vojáci (zde ne na Ukrajině, ale doma v Kolumbii v řadách kolumbijských ozbrojených sil). Foto: kolumbijské ozbrojené síly

Dobře trénovaní vojáci, pro které už doma není tolik práce

Zhruba padesátimilionovou Kolumbii od roku 1964 v jejích odlehlých oblastech sužuje guerillová válka, kterou alespoň zpočátku vedli povstalci s marxistickými ideály. Kvůli potírání rebelských skupin, které postupem času splynuly s drogovými mafiemi, má země 250tisícové vojsko.

Je to největší jihoamerická armáda hned po té brazilské a nutno dodat, že dobře vycvičená. Kolumbie je tradičním spojencem USA, které s ní v zájmu (marného) potírání obchodu s kokainem mají rozsáhlou vojenskou spolupráci včetně výcviku jednotek.

Ale vzhledem k tomu, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Latinská Amerika

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější