Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Britové ji dlouho odmítali, teď Camilla zachraňuje monarchii. Jak se z nenáviděné milenky stala oblíbená královna

Britská královna manželka Camilla v Bathu při oslavách 850. výročí St John’s Foundation. Foto: Buckinghamský palác
Britská královna manželka Camilla v Bathu při oslavách 850. výročí St John’s Foundation. Foto: Buckinghamský palác

V době, kdy se král léčí s rakovinou a korunní princ pečuje o manželku Catherine po operaci, reprezentuje královskou rodinu na veřejnosti výrazněji královna manželka Camilla. Zvládat musí i vyhrocené situace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bylo to nečekané oznámení na poslední chvíli. Britský korunní princ William měl v úterý vystoupit na vzpomínkové bohoslužbě za zesnulého řeckého krále Konstantina. Kensingtonský palác, sídlo prince s rodinou, pár hodin předtím oznámil, že se tak z princových „osobních důvodů“ nestane.

Na bohoslužbu kvůli svému zdravotnímu stavu nemohl přijít ani panovník Karel III., který se léčí s rakovinou. Členy královské rodiny proto v kapli svatého Jiřího na hradě Windsor vedla královna manželka Camilla.

Událost nejenže vzbudila otázky ohledně zdraví následníka britského trůnu a jeho manželky, která se zotavuje po operaci. Poukázala také na to, že v době nepřítomnosti krále a korunního prince zachraňuje monarchii Camilla, což si před 25 lety dokázal představit málokdo.

Zatím poslední z oficiálně zveřejněných společných fotografií britského královského páru je z 29. ledna. Buckinghamský palác ji umístil na Facebook s poděkováním lidem, kteří královi přejí úspěšnou léčbu rakoviny. Foto: Buckinghamský palác

Britové Camillu dlouho vnímali jako ženu, která způsobila krach manželství tehdejšího následníka trůnu prince Charlese s princeznou Dianou. Po nástupu Charlese – už počeštěně jako Karla III. – na trůn v roce 2022 si ale královna manželka své místo v britské královské rodině nejen upevnila, ale rovněž prokázala ve své nové úloze zodpovědnost a loajalitu.

Poznámka Deníku N:

Jména panovníků se v češtině (až na naprosté výjimky) tradičně počešťují. Zatímco tedy za vlády Alžběty II. jsme mluvili o princi Charlesovi, po její smrti už mluvíme o králi Karlu III.

Tento úzus se ovšem týká pouze samotných vládnoucích panovníků. Proto byl manžel královny Alžběty II. vždy pouze princ Philip a žena Karla III. je Camilla.

Uvědomujeme si, že v textech pojednávajících o době před nástupem na trůn i po něm, jako je například tento, může podobné rozlišování působit poněkud úsměvně nebo absurdně. Omezit se pouze na jednu podobu jména by ovšem bylo stejnou měrou nelogické a šlo by to proti zažitým zvyklostem češtiny.

„Je přímá, velmi inteligentní, pragmatická, rozumná, vždy zachovává chladnou hlavu. Teď se to jen ukazuje každý den,“ řekla Denníku N expertka na britskou monarchii Irena Cápová s tím, že vyhrocené situace královna zvládá skvěle.

„Dokáže ostatní v nervózní atmosféře zaskočit naprostým klidem. To se jí teď hodí v nelehké situaci, kdy má její muž rakovinu a léčba bude nepochybně náročnější, než se z prvních fotografií krále zdá. K tomu vypadl také korunní princ William, který

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Británie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější