Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Příměří je na dosah, zní z Egypta i Bílého domu, který s Izraelem ztrácí trpělivost

Dnešní izraelská razie v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Izraelští vojáci vedou zadržené Palestince. Foto: Mohammed Torokman, Reuters
Dnešní izraelská razie v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Izraelští vojáci vedou zadržené Palestince. Foto: Mohammed Torokman, Reuters

Po téměř půl roce války v Gaze se možná blíží příměří. Mediátoři jednání mezi zástupci teroristického hnutí Hamás a Izraelem by ho rádi dosáhli před ramadánem, který začne za týden. Bidenův Bílý dům, který už také začal Izrael za situaci v Gaze kritizovat, se domnívá, že je dohoda o příměří dosažitelná. Přinášíme podrobnosti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V egyptské Káhiře pokračovala mírová vyjednávání o válce v Pásmu Gazy. Izraelská delegace se ale tentokrát nezúčastnila. Objevily se však náznaky, že Izrael dohodu o výměně rukojmích za vězně a příměří předběžně odsouhlasil. Není tak vyloučené, že se Hamás s Izraelem do začátku ramadánu dohodnou.

Včera se souběžně jednalo i v Kataru a Spojených státech. Vyjednávání v Egyptě se zúčastnila delegace Hamásu. Dále byli podle egyptských médií jednání přítomni mediátoři z Kataru a Spojených států. Podle Bílého domu je dohoda na dosah.

Hamás ale upřesnil, že se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější