Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Odklon od Západu.“ Slovenská opozice se po setkání ministra zahraničí s Lavrovem obává o směřování země

Slovenský ministr zahraničí Blanár s ruským kolegou Lavrovem. Foto: ruské ministerstvo zahraničních věcí
Slovenský ministr zahraničí Blanár s ruským kolegou Lavrovem. Foto: ruské ministerstvo zahraničních věcí

„Odklon od Západu“ a „plivanec obětem ruské agrese“ – tak hodnotí slovenská opozice i bývalý ministr zahraničí setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Premiér Robert Fico ve videu potvrdil, že Blanárovo setkání odsouhlasil on sám. Ukrajinská média si všimla, že ho za tento krok pochválil.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lavrov je přitom spolu s ruským prezidentem od roku 2022 na seznamu sankcí EU, kam se dostal po rozpoutání totální války proti Ukrajině.

Blanár a jeho maďarský kolega Péter Szijjártó jsou jedinými ministry zahraničí z členské země EU, kteří jednali s Lavrovem, všimla si Ukrajinská pravda.

Oba spolu jednali na diplomatickém fóru v turecké Antalyi. Blanár po setkání novinářům podle ruské agentury Interfax zopakoval, že Slovensko nepošle na Ukrajinu žádné vojáky.

„Ne. Naše pozice, pozice našeho premiéra je jasná: nebudeme posílat vojáky na Ukrajinu, vedlo by to k eskalaci a to bychom nechtěli,“ řekl Blanár.

Ve skutečnosti to ale od Slovenska ani nikdo nepožadoval a vojenské angažování na Ukrajině odmítlo i NATO.

O setkání Blanára s Lavrovem informovalo ruské ministerstvo zahraničí, které zveřejnilo fotografii, na které

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Slovensko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější