Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnosti

Ukrajinský voják uvnitř tanku na frontové linii ve směru Avdijivka. Foto: ČTK
Ukrajinský voják uvnitř tanku na frontové linii ve směru Avdijivka. Foto: ČTK

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Abramsu nefungovala rušička, nedá se na něj připevnit dodatečná ochrana, ale musel hasit krizi na frontě – ukrajinští vojáci tvrdí, že je zachránil před smrtí nebo zajetím.
  • Ukrajinská statistika sestřelených ruských letadel za uplynulých deset dní nepůsobí vůbec důvěryhodně.
  • Rusové pravděpodobně zničili druhou slovenskou Zuzanu 2.
  • Ukrajinci podnikli na několika místech úspěšné protiútoky – ale úleva bude pouze krátkodobá, jejich efekt je jen dočasný.
  • Mapy dne – Robotyne, Bachmut a oblast Avdijivky.
  • Videa dne – jak vybuchl Abrams; zničení slovenské Zuzany; Rusové našli a zničili ukrajinský BUK.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za čtvrtek 29. února. Situace na některých místech už může být jiná.

Abramsu nefungovala rušička, nedá se na něj připevnit dodatečná ochrana, ale musel hasit krizi na frontě – detaily o okolnostech ztráty prvního tanku tohoto typu. O ztrátě prvního amerického tanku Abrams na Ukrajině jsme psali v úterý. Ve čtvrtek se objevilo video z jeho zásahu. Potvrzuje, že útok směřoval do zadní části věže, kde je ve speciálním boxu uložená munice. Vše fungovalo, jak mělo – panely nad úložištěm se uvolnily, díky čemuž energie výbuchu směřovala nahoru a pryč od prostoru posádky, která přežila.

Ukrajinský válečný korespondent Jurij Butuzov zároveň zveřejnil detaily o boji, během něhož ke ztrátě došlo.

Tvrdí, že Abrams byl vybaven rušičkou dronů, přesto ho ale jeden zasáhl. Butuzov spekuluje, že mohli Rusové změnit frekvence, na kterých operují, čímž se jim podařilo rušičku tanku vyřadit. Je potřeba ji neustále přelaďovat podle aktuálních znalostí o nepřátelských akcích, ne vždy je to ale možné.

Problémem je i to, že pro konstrukční specifika Abramsů se Ukrajincům zatím nepodařilo přijít na to, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější