Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů?

Zvenčí může vypadat celá anabáze kolem personálií Spolu pro eurovolby skutečně prapodivně. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Zvenčí může vypadat celá anabáze kolem personálií Spolu pro eurovolby skutečně prapodivně. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Česko se v tomto týdnu před celou Evropou blýsklo svou iniciativou na dodávky potřebné dělostřelecké munice na Ukrajinu. Fialův kabinet spolu s prezidentem opět získali cenné body za zahraniční politiku. Činit se ale koaliční strany musely i doma – zejména Spolu. Trojkoalice pokračovala v čistění kandidátky pro eurovolby, aby to ve výsledku tak nějak dobře vyšlo.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Politické dění tohoto týdne okomentoval Jan Tvrdoň.

Další skokan mimo hru

Lidovecký poslanec Hayato Okamura v týdnu oznámil, že odstupuje z kandidátky koalice Spolu pro eurovolby. Okamura svůj krok odůvodnil podporou soudržnosti trojkoalice a dodal, že vyhovuje naléhavému požadavku občanských demokratů a TOP 09.

„Pokud tedy moje odstoupení z kandidátky přispěje k tomu, že se rozptýlí obavy, že by mě mohli voliči z mnohem nižšího místa s pomocí preferenčních hlasů vykroužkovat a že bych se mohl stát kamenem úrazu pro někoho z kandidátů na nejpřednějších místech, a že bude spolupráce v rámci koalice Spolu snazší a klidnější, budu rád,“ napsal poslanec.

Reálně Okamura složil svou kandidaturu kvůli dohodě Spolu, že mimo první desítku nebudou na volebním lístku osobnosti, které by potenciálně mohly díky preferenčním hlasům poskočit nahoru.

Je to svým způsobem paradox: volební koalice, jejíž ambicí není nic jiného než vítězství, čistí kandidátku od osobností, které by mohly potenciálně získávat voliče.

Hayato Okamura není prvním takovým příkladem, dříve

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější