Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty

Poblíž válečné fronty na východě Ukrajiny. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Poblíž válečné fronty na východě Ukrajiny. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Reportáž z Donbasu, kde Ukrajinci po ztrátě Avdijivky čelí masivním ruským útokům a musejí budovat nové obranné linie.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na modré obloze se postupně zvětšuje bílá čára, kterou tam po sobě nechala raketa. Krátce nato se objeví další, která se ale rychle natahuje dál.

Na malou chvíli se raketa otočí směrem k nám a pak se bílá čára, kterou táhne za sebou, zvrtne strmě znovu na východ k frontě.

„Takhle pracuje ukrajinská protivzdušná obrana,“ vypráví Vlad, který nás vzal s sebou do bojové zóny na Donbasu směrem k Avdijivce. Je to jedno z pěti míst, kde Ukrajinci momentálně pociťují obrovský tlak ruské ofenzivy.

Pád ukrajinského města, který si podle odhadů vyžádal na ruské straně více životů než celá sovětská válka v Afghánistánu, situaci na Donbasu nijak neuklidnil. Vyčerpaným vojákům, kteří čelí masivní přesile a nedostatku munice, se nijak neulevilo.

Vlad (jeho jméno jsme změnili) je rozvědčíkem ze 3. útočné brigády, která v těchto týdnech na východní frontě zažívá extrémně těžké chvíle.

Ofenzivu provází masivní ostřelování raketami a leteckými naváděnými bombami, kterým vojáci jako Vlad říkají jednoduše KAB. Ničivá ruská síla se ale netýká pouze vojáků na jejich pozicích.

Ukrajinská protivzdušná obrana v akci. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Bomba pro železniční stanici

Když jsme projížděli městem Kosťantynivka, v jeho centru

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější