Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dokončil návrh zákona k reformě penzí. U dlouho připravované reformy nyní rezort dopracoval dvě kapitoly, a to seznam náročných profesí a úlevy pro pracující seniory. Na dřívější nárok do penze by mohlo dosáhnout zhruba 120 tisíc lidí. Dokument by nyní měla projednat vláda.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na seznam vybraných náročných profesí zařadilo ministerstvo práce a sociálních věcí zhruba 120 tisíc lidí. Týká se to tedy všech lidí, kteří pracují ve čtvrté kategorii a části z kategorie třetí s prací v chladu či teple, fyzickou zátěží či vibracemi. Ti by tak podle šéfa rezortu Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měli mít nárok na dřívější odchod do penze.

Druhou změnou jsou daňové úlevy pro pracující seniory. Obojí ministr oznámil v pátek s tím, že novinky doplnil do dlouho očekávané důchodové reformy. A celý materiál odešle vládě.

„Končíme mezirezortní připomínkové řízení a návrh důchodové reformy odesíláme k projednání legislativní radě vlády a následně projednání vládou jako takovou,“ řekl novinářům Jurečka. „Změny zajistí spravedlivé důchody současným seniorům, ale i jejich dětem, vnoučatům a dalším generacím,“ dodal.

Odbory chtěly víc. Ministerstvo si prosadilo svou

O tom, jaké práce by mohly spadat mezi takzvané náročné profese, jež budou moci odcházet dříve do penze, jednaly úřady s odboráři a zaměstnavateli zhruba půl roku. Nakonec ale shodu nenašli a ministerstvo představilo v pátek svou představu.

Prozatím tak mezi vybrané profese patří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější