Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Starší vakcíny chránily proti černému kašli lépe a déle, vysvětluje nárůst nemoci odborník

„Nová vakcína obsahuje pouze tři takzvané antigeny. Ta původní obsahovala celé zabité bakterie, tedy desítky klíčových ochranných antigenů,“ říká Peter Šebo. Ilustrační foto: Adobe Stock
„Nová vakcína obsahuje pouze tři takzvané antigeny. Ta původní obsahovala celé zabité bakterie, tedy desítky klíčových ochranných antigenů,“ říká Peter Šebo. Ilustrační foto: Adobe Stock

V Česku stoupá počet nákaz černým kašlem. Za první týdny letošního roku se prokázalo už 1217 případů, třetinu z nich tvoří děti a adolescenti ve věku jedenáct až devatenáct let. Profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky, který se černým kašlem zabývá třicet let, v rozhovoru pro Deník N popisuje, co je příčinou nebývalého vzestupu tohoto onemocnění. „Pediatrická vakcína, která se používá posledních sedmnáct let, neposkytuje tak dlouhou dobu ochrany,“ vysvětluje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Proč je nejvíce nákaz černým kašlem mezi staršími dětmi a adolescenty?
  • Proč je novější vakcína hůře účinná než ta původní?
  • Od kdy a proč se začala nová vakcína používat?
  • Kdo je černým kašlem nejohroženější?
  • A proč je diagnostikováno méně než jedno procento infekcí?

Studiu bakterie Bordetella pertussis, která způsobuje černý kašel, se věnujete prakticky celý svůj profesní život. Proč vás fascinuje právě tato bakterie?

Téma černého kašle je moje srdeční záležitost a zabývám se jím již přes třicet let. Ta bakterie je nesmírně dobře vybavená takzvanými faktory virulence k tomu, aby obcházela imunitní obranu naší sliznice nosohltanu, mohla se tak pomnožit a kapénkovou infekcí přenášet z člověka na člověka. K tomu využívá širokou škálu neuvěřitelně chytrých triků a mechanismů, je to fascinující model pro studium působení patogenních bakterií na člověka.

Tato bakterie navíc způsobuje onemocnění, na které před zavedením očkování umíralo více kojenců než na všechny ostatní infekční onemocnění – včetně obrny a záškrtu – dohromady. Ani po 33 letech studia a mnoha publikacích ještě stále nerozumíme všem detailům mechanismů, kterými na nás působí a jak pomáhají bakterii B. pertussis přežít útok našeho imunitního systému a pomnožit se na sliznici našich dýchacích cest.

Nyní se černý kašel dostává do pozornosti především rodičů dětí, u kterých letos toto onemocnění nebývale stoupá. Proč tato nemoc nabírá na síle právě teď?

Sešlo se několik faktorů. Nejvíce nákaz nyní probíhá mezi staršími školními dětmi a adolescenty, tedy zhruba ve věku dvanáct až osmnáct let. Tato skupina dětí má největší množství sociálních kontaktů, nákaza se mezi nimi velmi rychle šíří.

Tím hlavním důvodem ale je, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Černý kašel

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější