Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnit

Ministerstvo školství plánuje připravit novou legislativu k odkladům už do konce letošního roku. Ilustrační foto: ČTK
Ministerstvo školství plánuje připravit novou legislativu k odkladům už do konce letošního roku. Ilustrační foto: ČTK

V letošním školním roce má odklad 24 procent šestiletých dětí. Ministerstvo školství připravilo čtyři varianty, jak chce jejich počet zásadně snížit, a ušetřit tak zhruba devět miliard korun ročně. Popisujeme všechny možnosti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Syn je narozený na začátku července, odklad mi pro něj navrhla ředitelka školky už před rokem, ještě mu nebylo pět. Je bystrý, argumentuje dobře, ale je dost roztěkaný. Neměla jsem jasný názor, ale nakonec rozhodl argument, že by byl ve třídě nejmladší a děti by mu to daly sežrat,“ líčí Alena B.

Příběh, který popsala, je relativně častý – u dětí narozených v letních měsících se mnohdy počítá s odkladem školní docházky téměř automaticky.

„Dcera je srpnová, je chytrá, ale není kam spěchat,“ přiklání se k variantě odkladu i Kateřina V.

Argumentem bývá také to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější