Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusko se připravuje na pohřeb Navalného. Policie už zatýká, lidé přicházejí k chrámu

Příprava na možné nepokoje na pohřbu Alexeje Navalného v Moskvě. Foto: ČTK / AP
Příprava na možné nepokoje na pohřbu Alexeje Navalného v Moskvě. Foto: ČTK / AP

Jen několik hodin před tím, než by mělo začít loučení s opozičním předákem Alexejem Navalným v chrámu ikony Matky Boží Uhaste můj smutek v Moskvě, policie obsazuje okolní ulice i stanice metra Borisovo a Marino. Záběry hemžících se těžkooděnců u zaparkovaných antonů zveřejňují na sociálních sítích obyvatelé panelových domů v okolí. U samotného chrámu jsou od časného rána desítky policejních aut.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Zatím není jasné, kolik lidí se na pohřeb vydá, kolik se dostane do chrámu a poté na Borisovský hřbitov, kde bude rakev s Navalného tělem uložena do hrobu, ani jak dlouho bude především mše za zesnulého trvat.

Více než čtyři hodiny před začátkem smutečního obřadu se před chrámem ikony Matky boží začali scházet lidé s květinami. Zdroj: ČTD, Telegram

Tradiční ruský pohřeb, který zvolila rodina společně s týmem Navalného, je časově náročný. Otevřená rakev s tělem je vystavena na katafalku před oltářem a lidé k ní jednotlivě přistupují. Obvykle políbí ikonu, kterou má zemřelý v rukou, a mohou pronést krátkou modlitbu nebo několik vlastních slov na rozloučenou. Obvykle také zapálí svíčku, pokřižují se a poté od rakve odejdou. Vdané ženy by měly mít vlasy zakryté šátkem, do některých chrámů nemohou v kalhotách. Ale v případě pohřbu Navalného se předpokládá, že se ho zúčastní i lidé nepraktikující pravoslaví, a tak byl doporučen pouze běžný tmavší oděv.

Pokud se do chrámu dostane velký počet lidí, může tento ceremoniál

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Alexej Navalnyj

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější