Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v Radě bezpečnosti OSN. Foto: Loey Felipe, UN Photo, OSN
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v Radě bezpečnosti OSN. Foto: Loey Felipe, UN Photo, OSN

Věci někdy je třeba pojmenovat tak, jak jsou. Takto komentoval polský ministr zahraničí Radek Sikorski svůj projev v Radě bezpečnosti OSN, který vyvolal zájem médií a stal se virálním hitem na sociálních sítích. Zaujal hlavně na Západě: například britský historik Timothy Garton Ash o projevu řekl, že se na něj bude dlouho vzpomínat, a švédský expremiér Carl Bildt, že se stane „klasikou“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Komentátor Gazety Wyborczi Bartosz Wieliński nazval ministrovo vystoupení jedním ze zatím „největších úspěchů nové vlády“. Polsko se podle něj vrátilo na mezinárodní scénu jako „důležitý hráč“.

Nešlo přitom o jediné silné vyjádření, které dal Sikorski nejen v OSN, ale i během své probíhající návštěvy USA. Zaujal natolik, že polští komentátoři píšou o přerodu dlouholetého diplomata, kterému jeho otevřenost v minulosti přinesla několik problémů.

Odpověď na ruské lži

Sikorski řekl, že ten projev „sepsal na koleně“ před vystoupením. Reagoval jím bezprostředně na slova ruského velvyslance v OSN Vasilije Něbenziji.

Věcně, stručně a s argumenty vyvracel bod po bodu ruská tvrzení, kterými se ruští diplomaté už dva roky snaží obhájit invazi na Ukrajinu. Ne že by to nikdo jiný nezkoušel, ale Sikorski kromě jasného vzkazu ideálně trefil i místo (Radu bezpečnosti OSN) a čas (deset let ruské války proti Ukrajině a dva roky od velké invaze).

„Velvyslanec Něbenzija označil Kyjev za klienta Západu. Ve skutečnosti

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Polsko

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější