Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Muskovy trable v Evropě nekončí. Stávka ve Skandinávii se rozrůstá, Němci odmítli rozšíření gigafactory

Tesla Model Y u dodavatelského centra Tesly ve švédském Huddinge. Foto: Wirestock, Adobe Stock
Tesla Model Y u dodavatelského centra Tesly ve švédském Huddinge. Foto: Wirestock, Adobe Stock

Už čtyři měsíce proti sobě stojí dva soupeři, kteří nechtějí ani o píď ustoupit. Na jedné straně je jeden z nejbohatších lidí na světě, šéf Tesly a odpůrce odborářů Elon Musk. A na druhé straně jsou silné švédské odbory, které bojují za zachování svého pracovního modelu a tlačí na excentrického miliardáře, aby podepsal kolektivní smlouvu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Stávka, do které na konci října vstoupili technici ze servisních center ve Švédsku, se postupně rozrostla nejen o další profese v této zemi, ale také za hranice. Zřejmě se jedná o vůbec nejdelší stávku za posledních zhruba 80 let ve Švédsku.

Jako zatím poslední se k ní od 4. března přidají švédští zaměstnanci, kteří mají na starosti údržbu a instalaci nových dobíjecích stanic Tesly.

Tím ale Muskovy patálie v Evropě nekončí. Jeho firma narazila nejen na skandinávský pracovní model, ale také na odpor lidí žijících v německém městě Grünheide – právě tam stojí dosud jediná evropská továrna Tesly. Obyvatelé obce v – nezávazném – referendu odmítli Muskovy plány na rozšíření výrobního závodu.

Stávka má podporu švédské veřejnosti

Švédský odborový svaz zaměstnanců služeb a komunikací, známý pod zkratkou Seko, před několika dny oznámil, že jeho zaměstnanci se přidají ke stávce zaměřené proti Tesle. Informoval, že jejich protest zahrne

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Německo

Skandinávie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější