Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (735. den): Jsme nepoučitelní, lamentují ruští blogeři. HIMARS potřetí zasáhl nastoupenou skupinu vojáků

Raketomety HIMARS. Foto: Operační velitelství Sever
Raketomety HIMARS. Foto: Operační velitelství Sever

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Potřetí za sebou HIMARS zabil velkou skupinu ruských vojáků.
  • Proč Rusové stále opakují tytéž chyby?
  • U Avdijivky se bojuje o tři vesnice.
  • Hodnocení Tatarigamiho – ruští vojáci na tom mohou být hůře, než se zdá.
  • Ukrajinci úspěšně brání Krasnohorivku.
  • Videa dne: Bradley v akci, zničená vesnice Lastočkyne a dopravní nehoda v Soči, která se Ukrajincům hodí.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za středu 28. února. Situace na některých místech už může být jiná.

Další ruské chyby. V poslední době i vzhledem k vývoji na bojišti více píšeme o špatných rozhodnutích, která činí ukrajinská armáda. Chyby ale stále dělají i Rusové. A některé se opakují až s nepochopitelnou pravidelností.

V úterý Ukrajinci zasáhli uskupení ruských vojáků u města Olenivka asi 12 kilometrů od fronty nedaleko města Doněck. Ruští vojáci ze 155. brigády námořní pěchoty, jejíž řady byly už několikrát zredukovány a Rusové je museli doplňovat, se zde účastnili ceremonie udělování vyznamenání.

Po dvou ranách z amerického raketometu HIMARS zůstalo 19 vojáků mrtvých a 12 zraněných. Z této události nemáme video, ve středu o ní ale psali ruští váleční blogeři a ve čtvrtek ji i s těmito počty potvrdil ukrajinský generální štáb.

Mezi mrtvými je zástupce velitele jednotky a mezi zraněnými i její samotný velitel plukovník Michail Gudkov.

Minulý týden přitom došlo ke dvěma podobným útokům u měst Volnovacha a Olešky na levém břehu Dněpru. Tehdy se zmiňovalo kolem 60 mrtvých ruských vojáků po každém útoku, i když skutečné číslo z Olešek bude podle videa zřejmě nižší.

„Nepoučitelní,“ reagoval na poslední útok ruský bloger a propagandista Oleg Carev. Jiný účet píše, že to nejsou jen „izolované incidenty“, ale „klinický obraz“.

Jak je možné, že se Rusové nedokážou poučit a stále opakují tytéž chyby? Jak píše Institut pro studium války, jeden ruský zdroj „obvinil ruské velení z toho, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější