Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V prvních hodinách po střelbě na fakultě zaplavil sítě hněv, úzkost, ale také nenávist, odhalil průzkum

Útok na filozofické fakultě 21. prosince 2023. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Útok na filozofické fakultě 21. prosince 2023. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Tragická prosincová střelba na pražské filozofické fakultě se promítla i do dění na českém internetu. Na sítích prudce vzrostly nenávistné příspěvky, vyplývá z analýzy společnosti elv.ai, která dění na českých a slovenských sociálních sítích monitoruje. Terčem nenávistných příspěvků přitom nebyl pouze střelec, ale také studenti univerzity nebo politici, vyplývá z dat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Slovenská společnost elv.ai monitoruje komentáře u desítek profilů na sociálních sítích, mezi její klienty patří mimo jiné české a slovenské mediální domy. Právě pod příspěvky médií lidé hojně diskutovali o tragédii na filozofické fakultě. Většina příspěvků vyjadřovala soustrast nebo solidaritu s oběťmi střelby.

I přesto analytici zaznamenali prudký nárůst příspěvků, které hodnotí jako problematické. Jednalo se o komentáře vzbuzující nenávist, ale také o neověřené informace a fake news. Počet takových příspěvků v hodinách po střelbě v centru Prahy prudce vzrostl, nenávistných nebo lživých příspěvků byla v tu chvíli téměř

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Sociální sítě

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější