Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší

Přesně půl roku po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy by měla vyjít antologie textů k útoku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Přesně půl roku po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy by měla vyjít antologie textů k útoku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Přesně půl roku po útoku na filozofické fakultě by měla vyjít antologie textů, ve kterých se lidé spojení s fakultou vyrovnávají se střelbou. Texty sbírají anglista David Vichnar a student historie Tomáš Hercík, kteří se v době útoku potkali na chodbě. Ve společném rozhovoru popisují jak okolnosti svého setkání „pod hlavněmi policistů“, tak i cestu ke vzniku sborníku, ve kterém by měly být i texty pozůstalých či těch, kteří byli v době střelby na fakultě.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Jak vznikl nápad vydat sborník textů vztahujících se k útoku?
  • Kdo všechno přispívá a může své texty poslat?
  • S čím je oslovil otec jedné z obětí, po které doma našel řadu textů?
  • Nebudou texty traumatizující pro pozůstalé?
  • Jak Vichnar s Hercíkem přesvědčili vedení fakulty, aby sborník zaštítilo?
  • Jak reagovali policisté na dva muže chodící během útoku po fakultě?

Kdy vznikl nápad dát dohromady antologii příspěvků k útoku na filozofické fakultě?

David Vichnar: To je delší příběh, který souvisí s naším setkáním s Tomášem. My jsme potkali poprvé v ten osudový den, 21. prosince na chodbě fakulty, kdy mě Tomáš strhl na zem, aby mě něco nezasáhlo z okna. Tehdy samozřejmě nebyl čas na nějaké představování a vyměňování kontaktů.

Potom jsme se náhodně potkali až při objímání fakulty 4. ledna. Tam už jsme si domluvili setkání, zhruba na desátého ledna. A tehdy se zrodil nápad na antologii. Řekli jsme si, že když už jsme byli svědky toho neštěstí a máme ve svém okolí lidi s podobným tvůrčím zápalem, postavili bychom tím dokumentem jakýsi symbolický pomníček obětem, zraněným, ale pomohli třeba i lidem, kterých se to dotklo.

Co by mělo být obsahem?

Tomáš Hercík: Já jsem si v průběhu ledna sepisoval sám pro sebe události toho dne, kterých jsem byl svědkem, a v mém okolí jsou lidé, kteří se z toho rovněž vypsali. Řekl jsem si – proč to nespojit, mít nějaké souvislé svědectví, souvislou zprávu. To bylo na počátku našeho společného plánu. Do toho pak přišel nápad přidat tam i myšlenky těch, kteří už tady s námi nejsou. Pak jsme začali řešit, jestli to udělat knižní formou, nebo jako pdf, které se dá stáhnout.

Některé texty se vám sešly už krátce po té události?

DV: Tím, jak se to přihodilo bezprostředně před Vánoci, tam pak najednou bylo takové sváteční bezčasí. Já jsem v jakési sociální bublině redaktorů, překladatelů, básníků, spisovatelů a tak dál a přes sociální média se mi tehdy začaly scházet příležitostné texty, různé krátké reflexe a básnická zpracování té strašné události. Vesměs od lidí, kteří mají nějaký hlubší emoční vztah s fildou. Ty texty se vynořovaly a zase mizely, a tak jsme si s Tomášem potom řekli, pojďme je nějak podchytit, dát jim společnou platformu, kde se mohou vzájemně doplňovat.

Plánem je, že by přispěly třeba i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější