Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tichý boj o vliv. Na Slovensku začal neviditelný zápas o nejsledovanější televizní zprávy v zemi

Studio Televíznych novin na Markíze. Foto: TV Markíza
Studio Televíznych novin na Markíze. Foto: TV Markíza

V zákulisí nejsledovanější slovenské televize Markíza probíhá v posledních týdnech souboj o to, jak by mělo vypadat zpravodajství.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Spory mezi vedením redakce a velkou částí redaktorů začaly vznikat po výměně na postu ředitele Centra zpravodajství a publicistiky televize Markíza.

Dlouholetého šéfa zpravodajství Markízy Henricha Krejču v prosinci nahradil český novinář Michal Kratochvíl, který do té doby působil jako šéfredaktor a zástupce vedoucího zpravodajství TV Nova. Ten podle lidí z televize prosazuje menší důraz na politické zprávy a redaktory vybízí, aby se vyhýbali konfrontacím s vládními politiky.

Děje se to v situaci, kdy Markíza čelí útokům a bojkotu ze strany velké části vládních politiků v čele s předsedou vlády Robertem Ficem (Směr). Vládní Směr loni v létě oznámil, že jeho politici se nebudou účastnit předvolebních debat v této televizi.

Po volbách premiér Robert Fico zařadil Markízu – spolu se SME, Aktualitami a Denníkem N – mezi takzvaná „nepřátelská média“. Krátce nato, loni v listopadu, oznámil, že s těmito médii přerušuje komunikaci a jejich redaktorům nebude odpovídat na otázky.

Změny v redakci

Odchod Henricha Krejči, který zpravodajství Markízy šéfoval od roku 2012, televize v prosinci komunikovala jako dohodu. „Henrich věnoval Markíze na současné pozici více než deset let a po uvážlivé diskuzi jsme se s Henrichem shodli, že je ten správný čas posunout se dál,“ citovala televize v tiskové zprávě generálního ředitele Petra Gažíka.

Nebyla to jediná změna v redakci. Před několika dny v televizi náhle skončil i jeden z vedoucích vydání

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Média

Petr Kellner

Slovensko

Televize

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější