Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednou

V očích mých českých kolegů a přátel se celá země scvrkává do podoby jediného muže – Roberta Fica a jeho slov a činů. Realita je jiná. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
V očích mých českých kolegů a přátel se celá země scvrkává do podoby jediného muže – Roberta Fica a jeho slov a činů. Realita je jiná. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Komentář Evy Mošpanové: Slovensko se pod ohromným tlakem staronové garnitury při pohledu zvenčí formuje do tvaru jediného muže. Jenže skutečnost je jiná.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Řeknu vám příběh, který vám o Slovensku vypoví víc než deset zpráv ze setkání V4. Je o mladé hudebnici Stance Apfelové, jejíž osud teď hýbe částí země. Matce čtyřleté dcerky se vrátila rakovina, ze které se už dvakrát dokázala vyléčit. Jenže teď je to jiné.

Lék, který jí lékaři v tomto případě doporučili jako nejúčinnější, pojišťovna na Slovensku neproplácí. Jmenuje se Trodelvy a roční léčba samoplátce stojí 60 až 70 tisíc eur (zhruba 1,5 až 1,7 milionu korun). Toto všechno se hudebnice dozvěděla v nemocnici, kdy za sebou měla těžký den. A jak popsala kolegům ze slovenského Denníku N, nebylo snadné přijmout, že si má v tomto stavu peníze shánět sama.

S prosbou se proto obrátila na sociální sítě. „Moc tu ještě chci být pro svou čtyřletou dcerku. (…) Nemám pocit, že by má role ve čtyřiatřiceti letech měla být na tomhle světě naplněná,“ napsala. Sešlo se více než 270 tisíc eur (přes 6,8 milionu korun).

Háček celého příběhu? Kdyby Stanka Apfelová žila v Česku,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Slovensko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější