Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tma

Severokorejská ministryně zahraničí Čchö Sonhui je mimořádná už tím, že je první ženou v dějinách KLDR, která šéfuje diplomacii. Ale skrývá se toho v ní mnohem víc. Zkušená expertka a Kimova blízká teď vyměnila osobní vyjednávání s americkými (ex)prezidenty za schůzky v Moskvě. Foto: Sputnik via Reuters
Severokorejská ministryně zahraničí Čchö Sonhui je mimořádná už tím, že je první ženou v dějinách KLDR, která šéfuje diplomacii. Ale skrývá se toho v ní mnohem víc. Zkušená expertka a Kimova blízká teď vyměnila osobní vyjednávání s americkými (ex)prezidenty za schůzky v Moskvě. Foto: Sputnik via Reuters

Pouto Moskvy a Pchjongjangu odolává nejen sankcím OSN, kterými by mělo být vázáno i Rusko, ale i těm, které EU nově uvalila na severokorejského ministra obrany. Jenže Kim Čongunovou oporou při jednání s Vladimirem Putinem je spíš jedna výjimečná žena. A zatímco Západ mluví o hrozbě spojení Pchjongjangu, Moskvy, Pekingu a Teheránu, satelitní snímky prozradily nové informace o tom, jak se do Ruska z KLDR pašují zbraně.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Společnost mu dělali důstojníci Korejské lidové armády v olivových uniformách a beranicích, ale on sám měl na sobě svou oblíbenou černou koženou bundu. Chopil se lopaty a začal před nastoupenými kamerami režimních médií házet hlínu do základů stavby.

Kolem vlály rudé prapory, balony nesly vzduchem jásavá propagandistická hesla, a kdo spolu s „váženým soudruhem generálním tajemníkem“ nekmital lopatou, aspoň se širokým úsměvem tleskal.

Takto severokorejský vůdce Kim Čongun podle stranických novin Rodong Sinmun zahájil stavbu nové továrny v okrese Songčchon na sever od Pchjongjangu.

Velká pompa, která událost provázela, se pojí s Kimovou zbrusu novou, jen před pár týdny vyhlášenou politikou: „Regionální rozvoj 20×10“. Jejím deklarovaným cílem je srovnat hospodářskou propast mezi severokorejskou výkladní skříní Pchjongjangem a zanedbaným, „zpátečnickým“ venkovem, kde se lidem na rozdíl od hlavního města žije bídněji.

Vybubnovaný plán mluví o dvaceti vybraných a dosud opomíjených okresech a slibuje jim lepší zítřky díky novým továrnám, které tam vláda postaví.

Přesněji řečeno: vládní Korejská strana práce v čele s Kim Čongunem vydala nařízení‚ ale stavět bude Korejská lidová armáda, konkrétně její 124. pluk; Kim už, coby nejvyšší armádní velitel, podepsal příslušný mobilizační rozkaz. A těžiště bude v lehkém průmyslu: pokrokové závody na výrobu potravin a textilu místo ocelářských hutí jako z minulého století. Základy pro jednu z nich se začaly hloubit právě v okrese Songčchon.

Komplet hotovo má být do deseti let. Odtud 20×10: rozvoj dvaceti okresů během jednoho desetiletí. KLDR svou novou politiku velebí, ale přiznává jí jednu velkou chybu: mělo se s ní začít už dávno.

Hlavu si popelem posypal dokonce i Kim Čongun. Prvních

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Východní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější